Ќе се проширува „зонското“ на улиците каде има сообраќаен метеж

Четврток, 25 Февруари 2016

Се надевам дека кон средината на 2016 година ќе излеземе со предлог план кој што ќе опфати повеќе улици и кој ќе ги задоволи барањата и потребите

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ деновиве интензивно работи на подготвување на проектната документација, која што е неопходна за отпочнување на процедурата за воспоставување зонско паркирање во сите останати подрачја, улици и површини, за кои е донесена одлука од Советот на општина Струмица.


Според Верица Узунова, директор на ЈП „Паркиралишта Струмица“, проектантскиот тим веќе подолг временски период е на терен каде што врши анализи и снимање, преку непосредни разговори со граѓаните, анкети и состаноци, за да се утврди фактичката состојба и да се подобри состојбата со безбедноста на сообраќајот во мирување.


„Се надевам дека кон средината на 2016 година ќе излеземе со предлог план кој што ќе опфати повеќе улици и кој ќе ги задоволи барањата и потребите на сите засегнати граѓани кои што во моментот немаат мир кога е во прашање безбедноста на сообраќајот во мирување. Еве, пред градинката „Детска радост“ се соочуваме со невиден сообраќаен метеж, така што и овој дел од градот ќе биде опфатен во новопроектираните ситуации, конкретно, станува збор за дел од улицата „24 Октомври“, дел од улицата „Младинска“ до крстосницата кај Анска река со кружниот тек и улицата „Гоце Делчев“, меѓутоа, особено значајно ќе биде решавањето на сообраќајниот хаос околу болницата, односно, улицата „Панче Пешев“. Таму, во сите можни анализи досега се укажа дека можеби единствено решение ќе биде промена на режимот на сообраќајот од двонасочен во еднонасочен, меѓутоа, пак ќе кажам, без официјалните податоци на проектантите и додека истото тоа не го потврди СВР Струмица, не можам да гарантирам за претходно кажаното. Голем проблем со паркирањето имаме и кај основното општинско училиште „Видое Подгорец“, тоа се улиците „Први Мај“ и „Дебарска“ за кои исто така анализите укажуваат дека би можело да се случи промена на режимот на сообраќајот во еднонасочен, но пак ќе повторам, ќе оставиме времето да покаже во зависност од проценките на проектантскиот тим. На улиците „Сава Ковачевиќ“ и „Јане Сандански“ сакаме да воведеме поразличен начин на паркирање, можеби, за прв пат во градот Струмица, официјално ќе го воведеме паркирањето на тротоари, се разбира дозволено, меѓутоа, сето ова е во најава и досегашните анализи го покажуваат тоа како возможно, а за конкретните решенија ќе почекаме официјално изјаснување на институциите“ - рече Узунова.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...