Трајче: Фестивалот во САД е остварување на мојот сон

Сабота, 09 Јануари 2016

Бев изненаден од поканата за овој фестивал, која ја добив лично од организаторите, кои ме контактираа преку Перо Христов. На Фестивалот ќе се претставам со мојата прва песна

Струмичкиот музички талент Трајче Ѓоргиев, кој во септември оваа година ќе учестввува на интернационалниот фестивал „The World’s Best Song” во Лос Анџелес во САД, за Радио СтрумицаНет вели дека тоа било негов сон. Еден ден да запее на голема светска сцена. Како што ни изјави тој, овој месец треба да замине за Белград каде треба да ја сними песната со која ќе настапува.

 

„Бев изненаден од поканата за овој фестивал, која ја добив лично од организаторите, кои ме контактираа преку Перо Христов. На Фестивалот ќе се претставам со мојата прва песна подготвена од продукцијата на ТВ Пинк. За мене ова е остварување на мојот сон, да настапам на голема сцена, каде тинејџери од цел свет ќе настапат со свои песни. За песната не можам многу да зборувам со оглед дека продукцијата на ТВ Пинк одлучува, но најверојатно ќе настапам на англиски, а песната ќе има верзија на македонски и српски“ - ни рече Трајче, кој минатата сезона учествуваше во музичкото шоу „Пинкови Ѕвездички“ и стаса до финалето од оваа натпреварување.

 

Тој со своите настапи низ шоуто го освои цел балкан, а оваа е убава можност да ги покаже своите вокални способности и во САД.

 

Инаку Трајче Ѓоргиев е добитник на општинската наградата на Струмица за 2015 година, од страна на Советот на општина Струмица, за афирмација на општината во областа на музиката.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...