Ученици од СОУ „Никола Карев“ се подготвуваа за вработување и работа!?

Четврток, 19 Ноември 2015

Бројката од 13 сертифицирани ученици од оваа училиште е најголема меѓу сите училишта кои беа опфатени во целата држава

Во рамките на проектот YES – Младинска мрежа, организиран од страна на USAID, а во рамките на слободните активности на СОУ „Никола Карев“ од Струмица, 20 ученици од оваа училиште посетуваа часови од програмата за Подготовка за вработување и работа.


Пред започнувањето на часовите, учениците беа тестирани со претходно подготвени тестови од страна на организаторите од USAID, со цел да се утврди степенот на нивното познавање од таа област.


Програмата беше спроведена во повеќе средни училишта во Македонија, меѓу кои беше и СОУ „Никола Карев“, кое пак беше единствено од струмичките средни училишта.


По завршената обука 20-те ученици беа повторно тестирани, од кои 13 ученици го постигнаа потребниот резултат, за што добија меѓународен сертификат. Бројката од 13 сертифицирани ученици од оваа училиште е најголема меѓу сите училишта кои беа опфатени во целата држава.


Обуката се реализираше под менторство на професорката Саветка Николова, која заедно со директорот на СОУ „Никола Карев“, Драган Јанков, на пригоден и свечен начин во просториите на училиштето им ги доделија Сертификатите на наградените ученици.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...