Учесниците на граѓанскиот форум му дадоа приоритет на „Старт ап бизниси на млади“

Среда, 04 Ноември 2015

Граѓаните на Струмица им ја дадоа поддршката на младите, го изгласаа проектот „Старт ап бизниси на млади“

Поддршка за „Старт ап бизниси на млади“ е приоритетниот проект кој што општина Струмица ќе го имплементира во 2016 година. Така одлучија граѓаните на синоќешната втора сесија на Граѓанскиот проектен форум, давајќи му најголема поддршка на проектот со 86 гласови. Овој проект ќе се реализира со средствата од фондот на истиот, во висина од 45.000 долари, од кои половина се од Фондацијата Отворено Општество Македонија, а другата половина од општина Струмица.

 

По поддршката за „Старт ап бизниси на млади“, присутните граѓани на втората сесија вака ги рангираа останатите седум проекти: проектот за обезбедување локален фонд за кофинансирање и предфинансирање проекти доби 56 гласови, набавка на опрема во кабинети и лабаратории во три училишта 55 гласови, приспособување на спортски терени за лица со посебни потреби 53 гласови, реконструкција на училишта согласно програмите за енергетска ефикасност 44 гласови, финансиска помош за приспособување на индивидуални живеалиша на лица со посебни потреби 43 гласови, вработување на едуцирани млади во бизнис секторот со финансиска обврска за покривање на ангажманот од 6 месеци и 28 гласови доби проектот за студиски посети и вмрежување со граѓански организации од Грција и Бугарија.

 

Овој граѓански форум во општина Струмица гo имплементира Фондацијата за развој на локалната заедница Штип, со финансиска поддршка од Фондацијата Отворено Општество - Македонија, во рамките на концептот „Општина по мерка на граѓаните“, а кој се спроведува во партнерство со општина Струмица.

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...