Прес реакција од ОО на СДСМ во Струмица

Среда, 04 Ноември 2015

Од Општинската организација на СДСМ во Струмица, по денешната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ - Струмица со реакција на изјавата

Од Општинската организација на СДСМ во Струмица, по денешната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ - Струмица, со реакција на изјавата на Зоран Пакетов во врска со доаѓањето на „Џонсон Контролс“ во Струмица.

 

Интегрален текст од прес конференцијата:


„Никола Груевски нема поголема болка од градоначалникот на Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев.


Премиерот во заминување не може да се помири со успесите на општина Струмица:


- Единствената незадолжена општина во државата,


- Со најголем кредитен рејтинг,


- Со најдобро деловно опкружување,


- Со најголемо искористување на европските ИПАРД фондови за меѓугранична соработка,


- Со најдобри практики на транспарентно работење, со сите граѓани и исклучиво во нивен интерес,


- Најеколошката општина,


- Единствената системски гасифицирана општина,


- Најдоброто место за живеење во Македонија.


Општина Струмица е рак рана за Никола Груевски, кој во овие успеси го препознава сопствениот неуспех.


И Груевски знае, ако цветаа инвестиции и бизниси во Македонија, немаше Светска банка да го изнесе фрапантниот податок за над 600.000 луѓе кои ја напуштиле Македонија, од кои најголем број млади. Затоа Никола Груевски има потреба да ветува проекти во најава, да се расфрлува со нереални очекувања и бројки и да критикува.


Соработниците на ВМРО-ДПМНЕ на погрешна адреса ги упатија денеска нивните забелешки. Ги пренасочуваме кај нивниот налогодавач да препрашаат:


- Зошто го избркаа Стијафилко, да не инвестира во Струмица?


- Дали компаниите кои имаат купено земјиште во индустриската зона Сачево не ги реализираат своите инвестиции поради лошата економска клима?


-Зошто го премолчуваат ангажманот на општина Струмица и градоначалникот Заев за Агрокор?


- Зошто Вистеон Електроникс си заминува од Бунарџик?


- Зошто Груевски молчи за смртта на вработени во некои компании или дозволува и по 8 месеци да не земат плата во други?


- Дали се злоупотребува владина помош за странските инвеститори, бидејки вакви случаи се предмет на ревизија?


Струмица и Македонија знаат кој е кој и кој што прави за граѓаните. Времето на лагите на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ помина“ - изјави Костадин Костадинов, член на Извршен одбор при ОО на СДСМ Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гореше и кај Габрово и Баница

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гор…

Јул 30, 2021 Вести

Попладнево околу 16:40 часот избувна пожар на ридот над Струмица во непосредна близина на турските гробишта. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. ...

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-19, Струмица со три нови случаи

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-…

Јул 30, 2021 Вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регис...

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа без вода за пиење, ќе немат вода до утре наутро

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа …

Јул 30, 2021 Вести

Жителите кои живеат на улиците „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“, во горниот дел на градот Струмица, односно турското маало, во моментот се без ...

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...