Златен медал за Мартин Динев на Олимпијадата по експериментална Физика

Вторник, 03 Ноември 2015

Мартин Динев од СОУ „Никола Карев“ освои златен медал на Олимпијадата по експериментална Физика

Мартин Динев ученик во прва година во средното општинско училиште „Никола Карев“ во Струмица, го освои првото место и златниот медал на третата средношколска Олимпијада по експериментална физика, која што се одржа во Куманово, а на која што учествуваа 123 ученици од сите земји во регионот. Ова беше единственото прво место од средните и основните училишта од вкупно три награди освоени од ученици во Република Македонија.


Бидејќи ова е најголем успех досега забележан на ваков интернационален натпревар претседателот на Друштвото на физичари, професорот Стојан Манолев, наградата на ученикот Мартин Динев ќе му ја додели лично во четврток во просториите на училиштето „Никола Карев” во Струмица.


Од ова училиште на Олимпијадата учествуваа шест ученици, тројца од прва година и тоа: Дарко Милев, Мартин Динев и Бобан Тушев, како и тројца ученици од втора година: Софија Ѓорѓиева, Илија Узунов и Ѓорѓи Ѓузелов. Со учениците, кои напорно се подготвуваа еден месец, како ментори работеа четворица професори: Никола Делевски, Бошко Николов, Марија Мучева-Георгиева и Елизабета Ѓотева.


Паралелно на Олимпијадата се одржа и семинар со наставниците, квалификациски курс на тема „Подготовка на учениците за меѓународни олимпијади и основни експериментални вештини во наставата во средното образование по физика".


Третата средношколска Олимпијада по експериментална физика – Ден на отпорници се одржа во организација на софискиот клон на Сојузот на физичарите во Бугарија во соработка со регионалното здружение на физичари – Струмица и Друштвото на физичарите на Република Македонија.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...