Општина Струмица изврши реконструкција на училишната зграда во Свидовица

Понеделник, 26 Октомври 2015

За реконструкција на училиштетот од буџетот на општина Струмица се издвоени околу 2 милиони денари

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска го посети подрачното училиште „Даме Груев“ во населеното место Свидовица, во кое минатата година наставата беше бојкотирана од страна на родителите, поради дотраениот покрив на училиштето.


Овој проблем, кој беше во надлежност на Mинистерството за образование, деновиве со општински пари, освен кровот, се направи целосна реконструкција и на просториите во самото училиште, бидејќи како што рече градоначалникот Заев, реконструкцијата на оваа училиште, Министерството имало во план да ја направи во 2018-та година, но во интерес на децата и честите барања на родителите, деновиве е комплетно реконструирано од страна на општина Струмица, а останува уште довршување на надворешната фасада на училиштето.


„Од 2012-та, буквално секоја година испраќаме дописи за исполнување на надлежноста на Министерството за образование, и еве оваа година општина Струмица влезе со свои буџетски средства да ги направи неопходните реконструкциски зафати на самото училиште, заради тоа што последниот допис кој што стигна од Министерството за образование укажуваше дека најверојатно некаде во 2018-та година би дошло на ред оваа училиште“ - изјави градоначалникот Зоран Заев по денешната посета на училиштето во Свидовица.


За реконструкција на училиштетот од буџетот на општина Струмица се издвоени околу 2 милиони денари, од кои само за кровната конструкција 1.250.000 денари.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Националниот ансамбл „Танец“ во Струмица одржа спектакуларен концерт на отворено

Националниот ансамбл „Танец“ во Струмица одржа спектакуларен…

Јул 24, 2021 Вести

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ – подвижниот музеј на Македонија, репрезентот на македонското фолклорно богатство, орото, песната...

ИЗВЕСТУВАЊЕ од Општина Струмица до жителите на населбата Софилар

ИЗВЕСТУВАЊЕ од Општина Струмица до жителите на населбата Соф…

Јул 23, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Општина Струмица апелира до граѓаните од населбата Софилар да одговорат на повикот од Управата за имотно правни работи – Министерство за финансии, за ...

Теренската вакцинација утре ќе се реализира во Габрово и Банско

Теренската вакцинација утре ќе се реализира во Габрово и Бан…

Јул 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

По денешната теренска вакцинација во Муртино, утре (петок, 23 јули), тимот на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица ќе биде во селата Габрово и Банско. Жител...

Јавен повик за електронска распределба на социјалните станови во Струмица во понеделник во Дом на АРМ

Јавен повик за електронска распределба на социјалните станов…

Јул 22, 2021 Најава

Се известуваат сите заинтересирани граѓани кои конкурирале на Огласот за  распределување на 37 социјални станови во општина Струмица, во станбена згра...

Утре прекин на електричната енергија во Индустриска зона „Север“, „Климент Охридски“, „Ленинова“, Софилар

Утре прекин на електричната енергија во Индустриска зона „Се…

Јул 22, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 23 јули), од 14:00 до 14:30 часот ќе има прекин на електричната енергија во Струмица: И...

Мажи од Струмица биле измамени на видео комуникација преку Фејсбук

Мажи од Струмица биле измамени на видео комуникација преку Ф…

Јул 21, 2021 Вести

Мажи од Струмица се уценувани со експлицитни видеа и фотографии.  Лажни профили на Фејсбук, претставувајќи се како млади девојки на возраст од 25 до ...

До денеска 87 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, планираните средства се уште не се потрошени

До денеска 87 граѓани поднеле барање за субвенционирање на н…

Јул 21, 2021 Вести

По објавувањето на Јавниот повик за субвенционирање на граѓаните на Општина Струмица за купување велосипеди во 2021 година, до денеска се поднесени вк...

Жителите на Дабиље и Сачево утре ќе можат да се вакцинират против Ковид-19, медицински тим ќе биде во нивното село

Жителите на Дабиље и Сачево утре ќе можат да се вакцинират п…

Јул 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Тимот на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица утре (среда, 21 јули), ќе ја реализира теренската вакцинација во селата Дабиље и Сачево. Жителите на Дабиље ут...