Испечатете ја страната

Младиот Трајче Ѓоргиев се дружеше со деца со посебни потреби од Струмица и Гевгелија

Петок, 23 Октомври 2015

На дружењето специјален гостин беше младиот струмички талент Трајче Ѓоргиев, кој за децата со посебни потреби испеа неколку песни

Парохијата „Свети Иван Крстител“ од Струмица во соработка со здружението „Порака“ од Струмица и „Дневен центар од Гевгелија, вчера организираше дружење на децата со посебни потреби со децата и младите од парохијата.


На дружењето специјален гостин беше младиот струмички талент Трајче Ѓоргиев, кој за децата со посебни потреби испеа неколку песни, се дружеше со нив, а на крајот од средбата ги израдува со подароци, додека за Центарот „Порака“ подари кондиторски производи.


Како што рече отец Гоце Костов, Црквата е Мајка и преку оваа средба сака да ја искаже својата љубов кон децата, заблагодарувајќи му се на Трајче, кој со воодушевување ја прифати поканата да биде заедно со децата и да се дружи со нив.


Децата од Струмица беа придружувани од нивните родители и претседателката на „Порака“, Соња Сачевска, додека децата од Гевгелија беа во придружба на отец Димитар Ташев и дефектологот во Дневниот центар во Гевелија, Мери Кузманова.


При крајот на средбата отец Димитар Ташев на Трајче Ѓоргиев, отец Гоце Костов, и ЦПЛИП „Порака“, им ја подари книгата „Победничка“ напишана од Викторија Пенова, дете со посебни потреби од селото Балинци, Валандовско.


ФОТО: Димитар Ташев

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...