Испечатете ја страната

Струмица го одбележа Денот на македонската револуционерна борба

Петок, 23 Октомври 2015

По повод 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба, денеска во Домот на АРМ во Струмица се одржа свеченост

По повод 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба и 122-та годишнина од основањето на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација, денеска во организација на Општина Струмица, во Домот на АРМ се одржа свеченост на која за историографијата на празникот говореше Зоран Пакетов, член на Советот на општина Струмица.


„Денес Македонија е облечена во своето најсветло руво, во рувото во кое се празнуваат најсветлите датуми од нашата пребогата историја. Еден од тие датуми е секако 23-ти октомври 1893-та година, ден кога се удрени темелите на најсветлата организација во долговековното македонско битисување – Внатрешната Македонска Револуционерна Организација – ВМРО“ – рече во своето обраќање советникот Пакетов.

 


Пакетов истакна дека и по толку многу години споменот за тој ден пренесуван од колено на колено, од генерации на генерации, останува да живее во секоја македонска душа, во секое македонско патриотско срце.


„Токму тој ден не собра денес овде, за да можеме да ја споделиме почитта, гордоста и радоста што сме свидетели на еден голем јубилеј, што сме потомци на оние кои ја создадоа првата семакедонска организација и идејата за автономна Македонија. Тоа е денот кога се испишува онаа страница од македонската историја во која се препознава вечната кауза за независна и самостојна држава“ – додаде Пакетов.


На свеченоста по повод празникот, пред големиот број гости меѓу кои и членови на Советот на општина Струмица, пратеникот во републичкото Собрание, Славе Гошев, претставници на Сојузот на борците, на државни институции, беше изведена културно-уметничка програма со Револуционерна поезија во изведба на рецитаторите од Домот за деца и млади „Благој Мучето“, музички интерпретации од страна на ученици-музичари од ОМУ „Боро Џони“ и традиционални кореографии од македонски ора од Ансамблот „Тримери“.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „Напред Розово“

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „На…

Сеп 26, 2021 Вести

Здружението „Борка - за секој нов ден“ денеска во Струмица организираше настан „Race for the Cure“, во рамките на 13-то издание на хуманитарната маниф...

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното пре…

Сеп 26, 2021 Вести

Од 1 декември новоформираното Јавното претпријатие „Астра Луна“ во Струмица ќе започне со секојдневни активности за грижа и заштита на бездомните живо...

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Сеп 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица денеска интервенирала во атарот на селото Ваељуса, каде гореше нискостеблеста шума. Интервенирале 13 пожарникари с...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и се попишаа на Пописот 2021

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должн…

Сеп 26, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската долж...

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...