Советот на општина Струмица ја одржа 32-та седница

Вторник, 20 Октомври 2015

Советот на општина Струмица ја одржаа 32-та седница на која донесоа повеќе одлуки и програми

Советот на општина Струмица ја одржаа 32-та седница на која донесоа повеќе одлуки и програми.


„На дневниот ред беа 25 точки и сите беа усвоени, една беше повлечена за да се даде можност на сопственикот на локалот, да може да си ја регулира својата обврска како би можеле да му го признаеме во постапката на бесправно изградените објекти, објектот кој што е изграден на неговата градежна парцела, а не се согласува со деталниот урбанистички план. Првата точка од дневниот ред беше известување за отсуство на три седници по ред на член на Советот на општина Струмица, се работеше за советникот Никола Пандев кој отсуствуваше три седници по ред и согласно законот за локална самоуправа мора да се стави на дневен ред, а за оправданоста на отсуството на советникот одлучува Советот на општина Струмица со мнозинство гласови, советниците му дадоа поддршка на советникот. Останатите точки се однесуваа на предлог одлуките за усвојување на Акциски план за локалната стратегија за развој на образованието во општина Струмица, Акциски план за локалната стратегија за соработка со граѓанскиот сектор, Акциски план за локална стратегија за социјална заштита на граѓаните и Акциски план за локална стратегија за млади на општина Струмица за периодот 2015 – 2017 година. На денешната седница беше усвоена и предлог – одлуката за отпис на долг по основ на комунална такса за користење и одржување на јавното осветлување, согласно кој општина Струмица треба да избрише долг од 32 граѓани, а вкупната сума изнесува 98.478 денари, тоа се пари од кој се откажува општина Струмица за да може да се реализира отписот на долгот кој социјалните случаи не можат да го платат“ - рече Јосиф Христов, претседател на Советот на општина Струмица.


На денешната седница беа усвоени и предлог – програмата за одржување на улиците во градот и локалните патишта во Општината за 2015/2016 година во зимски услови, Правилникот за внатрешна организација и систематизација на работни места во ЈОУДГ „Детска радост“, одлука за утврдување на цената на услугата за обележување на хоризонталната сигнализација на подрачјето на општина Струмица и повеќе предлог – одлуки од областа на урбанизмот.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...