Утре „Македонија без отпад 2015“ и во Струмица

Петок, 02 Октомври 2015

Општина Струмица и оваа година ќе се вклучи во националната акција, со тоа што утре со почеток во 10 часот на улицата „Климент Охридски“

Министерството за животна средина и просторно планирање на РМ и Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија“ и оваа година продолжува да го спроведува проектот „Македонија без отпад 2015“.


За таа цел утре (сабота, 3 октомври), во рамките на проектот „Македонија без отпад“ на целата територијата на Републиката ќе се одржи националната акција за чистење на околината од отпадот, кој се наоѓа лоциран на несоодветни места.


Општина Струмица и оваа година ќе се вклучи во националната акција, со тоа што утре со почеток во 10 часот на улицата „Климент Охридски“, односно, на патот кон населеното место Градско Балдовци ќе се собира отпадот од страна на вработените во ЈПКД „Комуналец“. Во акцијата ќе се вклучат и сите основни и средни општински училишта, каде ќе се чистат училишните дворови.


Целта на проектот „Македонија без отпад 2015“ е да утре организирано и што помасовно да се вклучат граѓаниите и сите засегнати групи, да ја исчистат својата околина од отпадот што се наоѓа лоциран на несоодветни места.
За подетални информации за самата акција заинтересираните можат да се информираат на „веб“- страната „Ајде Македонија“, www.ajdemakedonija.mk


Заради подршка на институциите за справување со неовластено исфрлање и складирање на отпадот, граѓаниите доколку забележат ваква активност во својата околина, можат да се обратат на бесплатниот телефонски број за итни повици: 195 на Центарот за управување со кризи.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Националниот ансамбл „Танец“ во Струмица одржа спектакуларен концерт на отворено

Националниот ансамбл „Танец“ во Струмица одржа спектакуларен…

Јул 24, 2021 Вести

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ – подвижниот музеј на Македонија, репрезентот на македонското фолклорно богатство, орото, песната...

ИЗВЕСТУВАЊЕ од Општина Струмица до жителите на населбата Софилар

ИЗВЕСТУВАЊЕ од Општина Струмица до жителите на населбата Соф…

Јул 23, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Општина Струмица апелира до граѓаните од населбата Софилар да одговорат на повикот од Управата за имотно правни работи – Министерство за финансии, за ...

Теренската вакцинација утре ќе се реализира во Габрово и Банско

Теренската вакцинација утре ќе се реализира во Габрово и Бан…

Јул 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

По денешната теренска вакцинација во Муртино, утре (петок, 23 јули), тимот на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица ќе биде во селата Габрово и Банско. Жител...

Јавен повик за електронска распределба на социјалните станови во Струмица во понеделник во Дом на АРМ

Јавен повик за електронска распределба на социјалните станов…

Јул 22, 2021 Најава

Се известуваат сите заинтересирани граѓани кои конкурирале на Огласот за  распределување на 37 социјални станови во општина Струмица, во станбена згра...

Утре прекин на електричната енергија во Индустриска зона „Север“, „Климент Охридски“, „Ленинова“, Софилар

Утре прекин на електричната енергија во Индустриска зона „Се…

Јул 22, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 23 јули), од 14:00 до 14:30 часот ќе има прекин на електричната енергија во Струмица: И...

Мажи од Струмица биле измамени на видео комуникација преку Фејсбук

Мажи од Струмица биле измамени на видео комуникација преку Ф…

Јул 21, 2021 Вести

Мажи од Струмица се уценувани со експлицитни видеа и фотографии.  Лажни профили на Фејсбук, претставувајќи се како млади девојки на возраст од 25 до ...

До денеска 87 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, планираните средства се уште не се потрошени

До денеска 87 граѓани поднеле барање за субвенционирање на н…

Јул 21, 2021 Вести

По објавувањето на Јавниот повик за субвенционирање на граѓаните на Општина Струмица за купување велосипеди во 2021 година, до денеска се поднесени вк...

Жителите на Дабиље и Сачево утре ќе можат да се вакцинират против Ковид-19, медицински тим ќе биде во нивното село

Жителите на Дабиље и Сачево утре ќе можат да се вакцинират п…

Јул 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Тимот на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица утре (среда, 21 јули), ќе ја реализира теренската вакцинација во селата Дабиље и Сачево. Жителите на Дабиље ут...