Испечатете ја страната

Отворена изложбата „Црвениот бик“ на Александар Филев

Сабота, 26 Септември 2015

Пред големиот број љубители на ликовната уметност, за најновиот творечки опус на Филев, говореше архиологот м-р Зоран Рујак

Синоќа во изложбениот простор 1 и 2 на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица беше отворена самостојната изложба „Црвениот бик“ на струмичкиот ликовен уметник Александар Филев.


Пред големиот број љубители на ликовната уметност, за најновиот творечки опус на Филев, говореше архиологот м-р Зоран Рујак, кој истакна дека делата од циклусот „Црвениот бик“, во себе носат јасен, препознатлив и автентичен белег на овој млад струмички уметник.


„Во својот автентичен уметнички ракопис, Филев како да бара некаква нова материја. Во привидниот хаос и чудесниот неред се раѓаат обриси на силни, енергетски набиени и динамички форми на митски суштества, кои постепено се трансформираат во бикови, коњи и јавачи. Делата на Александар, претставуваат бојно поле на кое тој се бори со своите визии и емоции, кои жестоко еруптираат пред нашите очи“ - рече Рујак, отворајќи ја изложбата.


Во неговото десетгодишно творештво, по изложбите во 2007-та и 2012-та година, ова е трета самостојна изложба на Александар Филев пред струмичката културна јавност. За неговиот најнов опус, „Цвениот бик“, Филев вели дека е дело на творечкиот занес во последните две години.


„За разлика од мојот претходен творечки период во кој доминира апстрактното сликарство, во овој циклус моја инспирација се моќта, силата и енергичноста, плодноста и издржливоста на коњот и бикот. Токму во оваа нивната симболика ја наоѓам и мојата творечка енергија, која преку експресијата и мигот на создавање, ме води во нови уметнички изрази“ - вели Филев.


Шеесеттината дела на Александар Филев ќе бидат изложени пред струмичани до крајот на месец октомври.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „Напред Розово“

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „На…

Сеп 26, 2021 Вести

Здружението „Борка - за секој нов ден“ денеска во Струмица организираше настан „Race for the Cure“, во рамките на 13-то издание на хуманитарната маниф...

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното пре…

Сеп 26, 2021 Вести

Од 1 декември новоформираното Јавното претпријатие „Астра Луна“ во Струмица ќе започне со секојдневни активности за грижа и заштита на бездомните живо...

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Сеп 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица денеска интервенирала во атарот на селото Ваељуса, каде гореше нискостеблеста шума. Интервенирале 13 пожарникари с...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и се попишаа на Пописот 2021

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должн…

Сеп 26, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската долж...

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...