Фудбалерите на Пандев на „Скопје Куп 2015“

Вторник, 04 Август 2015

Академија „Пандев“, генерација 1999, првиот натпревар го игра во четврток со екипата на „Скендербег“ од Албанија, а 2001 со „Крпан Бабиќ“ од Хрватска

Од 5-ти до 11-ти август во Скопје по втор пат ќе се одржува Меѓународниот фудбалски турнир „Skopje Cup 2015“, на кој ќе учествуваат околу 700 фудбалери од 32 екипи од Македонија, Србија, Бугарија, Албанија, Хрватска, а меѓу нив се и фудбалерите на Академија „Пандев“ со две екипи од генерацијата 1999 и 2001 година.


„Пандевци“ се во групата „Ц“, односно генерацијата 1999 ќе се натпреварува со екипи од Албанија, Хрватска и Србија, додека генерацијата 2001 ќе се натпреварува со екипи од Хрватска, Македонија и Бугарија.


Академија „Пандев“, генерација 1999, првиот натпревар го игра во четврток со екипата на „Скендербег“ од Албанија, во петок играт со „Куштосија“ од Хрватска, додека во сабота со „Реал“ од Србија. Екипата на генерацијата 2001 во четврток ќе играт со „Крпан Бабиќ“ од Хрватска, во петок со „ГФК Неготино“, а во сабота со „Славија“ од Бугарија.


Свеченото отворање на „Скопје Куп 2015“ е утревечер во 20 часот на плоштадот „Филип Втори“.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...