Со „Ликовна резонанца“ започна Струмичката ликовна колонија

Недела, 02 Август 2015

18 уметници од Србија, Турција, Бугарија, Полска, Црна Гора и од Македонија, се очекува да создадат околу 50-тина нови дела во наредните 15 дена

Со ретроспективна изложба „Ликовна резонанца“ на академскиот сликар Марјан Пецев - Захов, синоќа во изложбениот салон во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, започна 52-то издание на Меѓународната Струмичка ликовна колонија.


18 уметници од Србија, Турција, Бугарија, Полска, Црна Гора и од Македонија, се очекува да создадат околу 50-тина нови дела во наредните 15 дена. По 22 пат ќе се твори и во студиото за мозаик, кое го води Александар Филев, а од годинава ќе профункционира и студио за графичка уметност, со што ќе се збогати фундусот на Струмичката ликовна колонија со дела од оваа област на уметноста.


Струмичката ликовна колонија важи за една од најреномираните не само во домашни рамки, туку и во поширокиот регион. Од почетокот па до сега на колонијата учествувале над илјада ликовни уметници, мозаичари и скулптори од скоро сите краеви на светот кои во Струмица имаат создадено над 2200 дела од национален карактер.


Покровители на Струмичката ликовна колонија се Министерството за култура и Општина Струмица. Делата од годинашнава ликовна продукција премиерно ќе бидат изложени на 11-ти септември, Денот на ослободувањето на Струмица, а потоа ќе бидат претставени и во повеќе други културни центри во земјава и во странство.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...