ИЛИНДЕН – две светла во еден ист светилник!

Недела, 02 Август 2015

Секоја земја во светот има свој Ден на Републиката, но само Република Македонија овој ден го слави одбележувајќи одеднаш два значајни настана од својата историја

По повод 112 години од Илинденското востание и 71 година од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 август.


Утринава на Градскиот плоштад во Струмица, пред Споменикот на апостолот на македонската револуционерна борба за слобода и самостојност, Гоце Делчев, претставници на Советот на општина Струмица, Сојузот на борците, на политички партии, положија свежо цвеќе.


„Секоја земја во светот има свој Ден на Републиката, но само Република Македонија овој ден го слави одбележувајќи одеднаш два значајни настана од својата историја. 2 Август – Илинден е голем ден, голем коку што е голема Македонија. 2 Август – Илинден е несомнено најголемиот и најзначајниот ден во пребогатиот македонски календар. Да не постоеше овој ден, ќе го немавме најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето, „Кои сме, што сме и која е нашата татковина“. За среќа, по заслуга на возљубените чеда на Македонија од Илинденската епопеја и од Асномското втемелување на македонската државност, денес со гордост ги даваме одговорите на тие прашања, и со гордост го изговораме името - Република Македонија“ - рече во својот говор, претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов.


Членови на рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица изведоа револуционерна поезија, а чествувањето на големиот празник беше заокружено пред Спомен бистата на илинденскиот војвода Ристоман Кочев Попчевски во селото Попчево, со полагање на свежо цвеќе.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...