Бранители од Здружението „БЕДЕМ“ во кампингот во малиот парк

Понеделник, 25 Мај 2015

Членови на Здружението на бранители на Македонија, „БЕДЕМ“, денеска беа во посета на кампингот во малиот Градски парк во Струмица

 

Членови на Здружението на бранители на Македонија, „БЕДЕМ“, денеска беа во посета на кампингот во малиот Градски парк во Струмица, каде неколку дена струмичани протестираат, барајќи оставка од Струмичкиот градоначалник.


Со нив во друштво беше и пратеникот во Собранието на Република Македонија, Васил Пишев, а бранителите се потпишаа и во книгата за поддршка за оставка на градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев.


Горан Димоски, претседател на Здружението на бранители „БЕДЕМ“, во изјава за медиумите, вели дека дојдоа во Струмица да им дадат поддршка на огранокот на „БЕДЕМ“ во Струмица, затоа што градоначалникот ги заборавил дека постојат.


„Очигледно е дека не знае дека во Струмица има луѓе кои во 2001-та беа спремни да го дадат својот живот и беа ангажирани во текот на војната. Истиот тој градоначалник, наместо да го поткрепи Здружението на бранители, во времето на предизборната кампања потпиша Меморандум за соработка со Здружение на бранители од Прилеп. Наместо да ги поддржи своите, оди по дригите градови и бара некои други луѓе, кои очигледно по партиска локација нему му се многу блиски.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...