Училиштето „Св.Кирил и Методиј“ од Дабиле одбележа двоен јубилеј

Петок, 22 Мај 2015

Учениците и вработените во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиле одбележа двоен јубилеј

 

Учениците и вработените во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиле одбележа двоен јубилеј – 150 години од отворањето на првото училиште на народен македонски јазик и 55 години од постоењето на сегашното училиште.


На свечената програма која што се одржа во училишниот двор присуствуваа претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов и членови на истиот, претставници на Одделението за образование при општина Струмица, родители, и други гости и пријатели на училиштето.


„Во текот на оваа учебна година напорите на сите вработени во училиштето беа насочени кон подобрување на наставата и подобрување на техничките услови во училиштето. Во тој контекст беа преземени повеќе активности, меѓу кои, набавка на современи нагледни средства, средства за реализација на интерактивна настава, санација на оградата на училишниот двор и изградба на училишни тоалети во рамките на училишната зграда. Исто така, голема е листата на ученици и наставници кои зедоа учество на литературни и ликовни конкурси, општински, регионални, државни и меѓународни смотри“ - рече во своето обраќање директорот на училиштето, Зоран Христов.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...