Низ градот Струмица пет мали библиотеки, земете си книга!

Среда, 20 Мај 2015

Се надеваме дека граѓаните на Струмица ќе уживаат во оваа новост во нашиот град и ќе знаат да ги чуват и користат

 

Младинскиот Совет на општина Струмица во соработка со учениците од СОУ „Димитар Влахов“, во градот Струмица поставија пет, таканаречени, „Мала библиотека“, во форма на кукички, во кои се наоѓаат книги од каде струмичани можат слободно да земат и да читат, но и доколку сакат, можат своја книга да ја заменат токму во една од тие „мали библиотеки“.


„Во овие библиотеки има книги од најразлични жанрови, романи, поезија, книги за сите вкусови, од најмала па до најголема возраст. Се надеваме дека граѓаните на Струмица ќе уживаат во оваа новост во нашиот град и ќе знаат да ги чуват и користат овие библиотеки, којшто во секој случај ќе бидат нешто ново, интересно, а на тој начин ќе бидеме во чекор со останатиот свет, бидејќи насекаде во светот има поставено голем број вакви мали библиотеки“ - вели Цветанка Манчева, ученичка во СОУ „Димитар Влахов“.


Петте „мали библиотеки“ се поставени во големиот и малиот градски парк, на плоштадот „Гоце Делчев“, кај споменикот Струмичанка под маска, во ООУ „Никола Вапцаров“ и градинката спроти главната болница во Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...