Скопјани се обиделе да крадат во напуштен стан во Струмица

Среда, 20 Мај 2015

Откако пријавените ги забележале полициските службеници се обиделе да побегнат преку прозорецот и терасата од станот

 

Секторот за внатрешни работи во Струмица поднесе кривична пријава до Основното Јавно обвинителство во Струмица, против В.А (29) и С.Е (19) и двајцата од Скопје, државјани на Република Македонија, поради постоење основано сомнение дека двајцата заедно со уште едно непознато лице сториле кривично дело „тешка кражба” во обид.


Имено на 17-ти мај, по „анонимно јавување од граѓанин на телефонскиот број 192“, веднаш од страна на полициски службеници при СВР Струмица се превземени мерки за пронаоѓање и фаќање на сторителите на кривично дело „тешка кражба“ од стан во Струмица, чиј сопственик се наоѓал на привремена работа во странство, со што е спречено вршењето на кривичното дело.


Откако пријавените ги забележале полициските службеници се обиделе да побегнат преку прозорецот и терасата од станот. Од страна на полициските службеници им била дадена наредба да застанат, но тие се дале во бегство. По кратко време пријавените биле фатени и лишени од слобода.


СВР-Струмица работи на утврдување на идентитетот на непознатото лице.


Од извршените проверки утврдено е дека пријавените минуваат во евиденциите на МВР како сторители на повеќе кривични дела од областа на имотните деликти.


Од страна на судија, по претходна постапка, на пријавените им е одредена мерка притвор во траење од 8 дена.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...