Ајдуците ги повикуваат струмичани: „Да ја бодриме Беласица во Радовиш“

Сабота, 16 Мај 2015

Навивачката група „Ајдуци“ од Струмица ги повикуваат струмичани, симпатизари на ФК „Беласица“, во недела (17-ти мај)

Навивачката група „Ајдуци“ од Струмица ги повикуваат струмичани, симпатизари на ФК „Беласица“, во недела (17-ти мај) од 16:30 часот, во Радовиш, да бидат дел од натпреварот помеѓу ФК „Беласица“ и ФК „Плачковица“. Собир пред „Воденичката“ во 15:00 часот.


„Фудбалскиот клуб „Беласица“ е клубот на нашата младост. ФК „Беласица“ е гордоста наша, со нејзините успеси се гордееме сите ние.


Во овој период за жал на нашата љубов и се случија многу црни моменти, а еден од тие беше испаѓањето на клубот во Трета лига исток. За жал тогаш многу струмичани ја заборавија ФК „Беласица“, додека поголем дел се бореа до крај за враќање на реномето на клубот.


Конечно оваа битка беше добиена оваа полусезона, кога најголемиот виновник за оваа ситуација во клубот замина. Сега ФК „Беласица“ ги прави првите чекори кон враќањето на местото кое го заслужува, а тоа е врвот. А сите знаеме дека првите чекори се секогаш најтешките. Затоа сите од прв до последен, на сите нас кои срцето ни чука во кенгурски такт, во чест на нашата ФК „Беласица“, да дојдеме сите во 15:00 часот пред „Воденичката“ во Струмица, од каде што сите заедно ќе направиме караван до Радовиш и да покажеме кои се боите и кој е најголемиот клуб во Источна Македонија, а тоа е нашата „Беласица“.


Порака да играчите на клубот: Го носите дресот на клуб кој вреди многу повеќе од дрес на обичен клуб, го носите дресот кој го сонува секој млад струмичанец, дресот за кој гинеле многу струмичани, па затоа во недела, дресовите кои ги носите на себе нека бидат облиени од пот. Не се штедете ни најмалку, бидејќи зад вас стои цела Струмица.


Да ги вратиме деновите кога со нетрпение се чекаше недела и следниот натпревар на ФК „Беласица“. Затоа сите заедно во Радовиш да ја дадеме поддршката на овие момци и овој натпревар да влезе во историјата на ФК „Беласица“ и да остане вечно запаметен во нашата меморија“ - стои во повикот на Навивачката група „Ајдуци“.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Доктор Наќе Гогов разрешен од функцијата директор на струмичката болница, нов директор е доктор Катерина Кузмановска

Доктор Наќе Гогов разрешен од функцијата директор на струмич…

Јан 21, 2021 Вести

Поради заминување во пензија, д-р Наќе Гогов е разрешен од функцијата директор на ЈЗУ „Општа болница“ во Струмица. Со одлука на министерот Венко Филип...

Васил Гарванлиев повторно е избран да ја претставува Македонија на Евровизија

Васил Гарванлиев повторно е избран да ја претставува Македон…

Јан 20, 2021 Магазин

Македонската радио телевизија објави дека Васил Гарванлиев повторно ќе ја претставува Македонија на Евровизија. „Според јасно утврдените правила од...

Јануарските пензии зголемени од 134 до 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Јануарските пензии зголемени од 134 до 185 денари, ќе се исп…

Јан 20, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година, кои согласно законското усогласување што се врши според д...

Од утре рестораните и кафетериите ќе работат до 21 часот

Од утре рестораните и кафетериите ќе работат до 21 часот

Јан 20, 2021 Вести

Владата на вчерашната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните и друг...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2021 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал“ во Струмица

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на…

Јан 19, 2021 Вести

На денешната 40-та седница Владата ја разгледа и усвои информацијата во врска со доставениот повик за донација од Здружението на граѓани „Обнова на Гл...

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица во домашни услови

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица во д…

Јан 19, 2021 Веб Билборд

Логопед од Струмица нуди рехабилтациски третман на лица со оштетување на говорот, слухот, гласот и голтањето. Работи во домашни услови. Повеќе информа...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2021 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во во...