Пратеникот Пишев донираше опрема на атлетичарката Катерина Димовска

Сабота, 09 Мај 2015

Toj денеска донираше спортска опрема во вредност од 60.000 денари на атлетичарката Катерина Димовска

Пратеникот Васил Пишев продолжува со хуманата мисија. Toj денеска донираше спортска опрема во вредност од 60.000 денари на атлетичарката Катерина Димовска.


„За Катерина Димовска дознав од прилог на една од националните телевизии. Прилогот беше дека Кате е импресивен маратонец со високи постигнати резултати во тој спорт, но исто така прилогот беше и дека Кате се соочува со финансиски проблеми, како во животот така и во нејзината кариера. Морам да признам дека прилогот емотивно го доживеав. Неколку дена после прилогот направив контакт со Кате, и бев во нејзиниот дом и таму забележав дека Кате живее во многу скромни и оскудни услови за живот. Но ги забележав нејзините бројни признанија и медали и затоа решив да и помогнам колку можам и да и донирам спортска опрема која ќе и овозможи да се натпреварува на престојниот скопски маратон. Ќе настојувам јас лично и навладината организација „Граѓаните пред се“ од Струмица, која се занимава со хуманитарни активности и организација која ја води мојата сопруга Гордана Пишева на семејството на Кате да донираме повеќе работи, како на пример неопходна покуќнина, неопходни кујнски апарати, бољер...“ - вели Пишев.


Веќе разговарав и со директорот на Агенцијата за млади и спорт и се договоривме како може да и се помогне на Кате и од таа институција. Кате е голем талент и заслужува да и се помогне.


„Му благодарам на пратеникот Васил Пишев кој ми ја подари оваа опрема. Јас го сакам спортот и трчањето, сакам и да му се заблагодарам и на директорот на „Евроинс осигурување“, господинот Јанко Николов, кој е и маратонец. Јанко ми донираше спортски часовник, тој го мери мојот пулс кога трчам, и ми е многу важен и истиот го користат професионалните маратонци“ - вели 27-годишната Катерина Димовска.


Димовска со трчање се занимава од 2005 година, поточно од средно училиште, кога нејзиниот талент го препознала професорката по физичко воспитување. Таа во нејзината кариера има голем број на трки на Балканот и во Македонија.


Во 2008 година е прогласена за спортист на Град Скопје и беше стипендист на Агенцијата за млади и спорт. До сега има учествувано на 24 трки, 9 маратони, 8 полумаратони, 1 ултра маратон и на други маратони на кратки патеки од 3, 5 и 10 км, има освоено 38 медали, 6 пехари, и најчесто е на прво, второ или трето место.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...