Одбележување во СВР Струмица: Ден на полицијата

Четврток, 07 Мај 2015

По повод Денот на македонската полиција, во просториите на СВР Струмица беше отворена Изложба на ликовни творби и резбани ракотворби

По повод 7 мај – Денот на македонската полиција, денеска во Секторот за внатрешни работи во Струмица на симболичен начин беше одбележан Денот на македонската полиција.


Најмалите граѓани на Струмица, деца од градинката „Детска радост“ беа во кабинететот на началникот на СВР Струмица, Ѓорги Божинов и му го честитаат Денот на полицијата, подарувајќи му подарок изработен од нивните рачиња. Му изрецитираа творби за полицаецот, за безбедноста и по некоја детска песничка. Началникот Божинов на децата им подари скромни подароци. Во кабинетот беа примени и наградените „основци“ од повеќе училишта кои изработија цртежи на тема „Безбедност во сообраќајот“.


На денешната свеченост, во дворот на СВР Струмица беше организиран прием за претставниците од повеќе јавни институции, градоначалници од регионот, претставници на Полициски станици од подрачјето што го покрива Секторот, како и вработени, поранешни вработени - пензионери и соработници на СВР Струмица.


Началникот на СВР Струмица додели пофалници за освоено прво, второ и трето место по одигран спортски турнир – мал фудбал, помеѓу екипи од ПС од ОН на подрачјето на СВР Струмица.


„Зад нас е уште една година исполнета со предизвици кои не беа ниту мали, ниту лесни. Во Секторот се соочивме со бројни проблеми, но сепак успеавме да документираме и процесуираме голем број на случаи со што можеме да кажеме дека подрачјето на СВР Струмица е едно од најбезбедните подрачја во Република Македонија“ – рече началникот Божинов.


По повод Денот на македонската полиција, во просториите на СВР Струмица беше отворена Изложба на ликовни творби и резбани ракотворби, изработени од вработените во СВР Струмица, Делчо Постолов и Добре Димитров.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...