ВМРО-ДПМНЕ: Не можеме да му поставиме прашања на градоначалникот Заев

Четврток, 07 Мај 2015

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ реагираа за неприсуството на градоначалникот Зоран Заев и неможноста да му постават прашања

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, по завршувањето на денешната 27-ма седница, со прес конференција реагираа за неприсуството на градоначалникот на Струмица, Зоран Заев на седниците и неможноста да му постават прашања, по точки, како што велат, за важни прашања од дневниот ред.


„Како многупати досега, повторно се соочуваме со истиот проблем, и нашиот „доем“ дека Струмица работи без градоначалник, излегува на површина. Ниту нашите барања, ниту нашите прашања, ниту прашањата на граѓаните, не можат да се постават на местото каде се поставуваат, а тоа е седницата на Советот на општина Струмица“ - изјави координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Пакетов.


Пакетов на денешната прес конференција упати честитка до припадниците на полицијата, по повод Денот на македонската полиција, 7-ми мај, потенцирајќи „да останат во рамките на нивните надлежности и да постапуваат професионално, како што постапуваа и пред некој ден на случувањата во Скопје“, апелирајќи до сите сограѓани „да бидат соработници на институциите, а не на недемократски начин да ги рушат институциите“ - додаде Пакетов.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...