Минатата година во руралните подрачја реализирани се 21 проект

Среда, 18 Март 2015

И во оваа тековна 2015 година ќе продолжи подобрување на условите за живот во скоро сите рурални подрачја на општината

Во рамките на Програмата за изградба, реконструкција и одржување и заштита на локалните патишта и улици на територијата на општина Струмица во 2014 година во руралните подрачја, реализирани се вкупно 21 проект.


Во Куклиш извршена е реконструкција на зафатна градба со таложница на Српска река за водоснабдителен систем и поставени цевки за пропуст на атмосферски канал кај пречистителната станица. Во населеното место Раборци изведен е водоснабдителен систем со потисен и доводен цевковод, во Попчево е заменета дотраената водоводна линија, во Банско изграден е потпорен ѕид и бетонирана улица, во Дабиле покрај бетонирање на улица, извршено е и чистење на каналите.


Во населеното место Рич изградено се игралиште и настрешница, а поставени се и салонитни цевки за пропуст на атмосферски води, во Градско Балдовци изведена е атмосферска канализација, во Габрово поставени се цевки за пропуст на атмосферски води и е извршено чистење на пропусти од атмосферски канали, во Костурино извршено е чистење на атмосферските канали, а во Сачево отворен е атмосферски канал и тампониран е локален пат покрај гробиштата. Во населеното место Вељуса е изведена и асфалтирана улица, а на патот од ова кон селото Водоча извршено е чистење на дивата депонија. Во населеното место Свидовица е поставена автобуска постројка, а саниран е и потпорен ѕид на патниот правец од Костурино до Дорломбос.


Извештајот за реализација на програмата за изградба, реконструкција и одржување и заштита на локалните патишта и улици на територијата на општина Струмица за 2014 година беше усвоен на последната седница на Советот на општината.


И во оваа тековна 2015 година ќе продолжи подобрување на условите за живот во скоро сите рурални подрачја на општината.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...