ФОТО: Во Мокриево се одржаа традиционалните „Странчинарски игри“

Среда, 14 Јануари 2015

Странчинарските игри, според традицијата влечат корени уште од паганството, а во изменет облик се одржуваат до ден денешен

Силно заклопотија ѕвонците и клопотарците во Мокриево , а маскираните „странчинари“, на сред село во Подгоријата, го започнаа дефилето на традиционалните „Странчинарски игри“, кои секоја година со одржуваат на Василица или Сурва.


Странчинарските игри, според традицијата влечат корени уште од паганството, а во изменет облик се одржуваат до ден денешен.


„Годинава, воообичаено за сите присутни гости, подготвивме околу 300 килограми качамак со пченкарно брашно и околу 150 килограми колбаси, што е повеќе од лани. На крај од дефилето, сите на сред село, седнуваат на гозба, што е карактеристично за овој крај“ - рече Блажо Спасов, од Организациониот одбор на здржението „Странчинар“.


Според традицијата, страчинарите се подготвуваат уште од раните утрински часови, кога со борба со „калчки“, дрвени секири, кои се одлика за играорците познати под името „Русалии“, си ги поделуваат маалите во селото, така што победниците зимаат поголем дел од селските мали и одат од куќа на куќа, со цел да ги истерат лошите духови, болестите и зимата, а домаќините ги даруваат со жито, пченка, колбаси, колачи и пари. Собраните дарови, потоа ги делат на сите, а порано ги давале во црква, и им се делеле на сиромашните.


На „Странчинарските игри“, во дефилето под маски, имаше и гости од другите градови во државата, како што се: Прилеп, Берово и село Ратево, а и од странство, поточно од Бугарија, при што учествуваа две групи маскирани учесници.


Древен обичај е на Сурва, да се пие топлена ракија, а постои верување дека доколку мали дечиња што пелтечат, ако се напијат од ѕвонецот на најстариот странчинар, ракија, тогаш ќе престанат да пелтечат.


„Секоја година, настојувам за време на Странчинарските игри да бидам дома, иако веќе, повеќе години живеам и работам во Швајцарија. Јас сум бил мал страчинар и сум одел од куќа на куќа, па посебно е чувството кога сум тука“ - вели жител од Мокриево, кој повеќе години работи во Швајцарија.


Со „Странчинарските игри“, се настојува во денешно врем, да заживее оваа традиција, која оддамна била присутна во село Мокриево, посебно, затоа што неговите жители, во поново време, масовно се исселуваат во странство. Досега од 300 до 400 домаќинства, колку што имало селото, се иселиле 180 домаќинства, а и поединци. (С.Џ.)

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани, фирмите и институциите кои ќе работат треба да пријават работа на неработен ден

Среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани, фирмите и и…

Јул 14, 2020 Вести

Согласно заклучокот на Владата од 74-тата седница одржана на 7 јули 2020 година, среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани во Република Северна ...

Повредена 50-годишна жена во сообраќајка на булеварот „Ленинова“

Повредена 50-годишна жена во сообраќајка на булеварот „Ленин…

Јул 14, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера, утрото околу 07:00 часот на крстосницата од улиците „Ленинова“ и „4-ти Јули“ во Струмица се случила сообраќајна нез...

Опожарен „Мерцедес“ на улицата „Крушевска Република“ во Струмица

Опожарен „Мерцедес“ на улицата „Крушевска Република“ во Стру…

Јул 14, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера во 09:00 часот во Полициската станица Струмица, Д.А.(62) од Струмица пријавил дека околу 03:00 часот на улицата „Кру...

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот хе…

Јул 14, 2020 Вести

14 јули 1944 година. Сабота, пазарен ден во Струмица. Еден од најзлокобните денови што го паметат Струмица и струмичани. На тој ден во таа 1944 година...

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Јул 14, 2020 Магазин

Денеска според календарот на Македонската православна црква е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. „Болни лекувајте, лепрозни очистувајте, м...

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по двајца или четворица од семејство на една маса

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по …

Јул 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Владата на Република Северна Македонија на на денешната 76-та седница донесе измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостите...

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од денеска почнува тридневното гласања за избор на пратеници

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од …

Јул 13, 2020 Вести

Шест лица кои се во самоизолација или позитивни на ковид-19 се пријавиле за гласање на предвремените Парламентарни избори 2020 и тие своето гласачко п...

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Јул 13, 2020 Магазин

Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички пр...