Организирана обука за наставници „Биди ефективен“

Вторник, 12 Јуни 2018

15 наставници од Бугарија и 15 наставници од Македонија заеднички се обучија во рамките на проектот „Енергетска ефикасност во насока на постигнување подобра средина во детските градинки“.

Општина Сандански организираше обука за наставници од Бугарија и Македонија на тема „Биди ефективен“.

15 наставници од општина Сандански, Република Бугарија и 15 настаници од општина Ново Село, Република Македонија, од 12 детски градинки и училишта се обучуваа во областа на енергетската ефикасност и како тие тоа да го пренесат на децата на поинтересен и позабавен начин, со цел и тие да ја разберат суштината на енергетската ефикасност и како тие да се научат да бидат ефективни.

Обуката се одржа на 6 и 7 јуни, 2018 година во конференциската сала на Хотел „Медите“ с. Поленица, општина Сандански. Обуката вклучуваше неколку презентации и интерактивни активности за наставниците. Првиот ден настаниците се претворија во таканаречени „енергетски детективи“ и имаа за задача да го согледат еколошкиот отпечаток за нивниот колега. Во текот на вториот ден се развија доста дебати на тема „Климатски промени: Еден степен (целзиус) е многу“.

И двата дена од обуката помина со доста забавни игри и демонстрации, а на крајот сите наставници го поминаа испитот и секој од нив извлече поука која треба да им биде пренесена и да им служи на децата. Производ од оваа обука се Упатството и Боенката на тема енергетска ефикасност кои ќе бидат доделени на децата во детските градинки. Упатството се состои од забавни и образовни игри за обука на децата на тема енергетска ефикасност и заштита на животната средина. Исто така од оваа обука произлегува и наредната активност во рамките на проектот, а тоа е организирање на изложба на тема „Енергетска ефикасност“ на која ќе бидат изложени цртежи од страна на децата во детските градинки.

Оваа обука се организираше како дел од активностите по проектот „Енергетска ефикасност во насока на постигнување подобра средина во рамките на детските градинки“ по Програмата Интеррег- ИПА за прекугранична соработка Бугарија-Македонија 2014-2020.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до 13 јуни

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до…

Мај 30, 2020 Вести

Растот на бројот на новозаразени со корона вирусот и смртни случаи беа доволна причина за претседателот на државата, Стево Пендаровски да ја продолжи ...

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академија Пандев“, познат како Гокче, кој има исто име и презиме со Горан Пандев

Почина познатиот струмичанец, најголемиот фан на ФК „Академи…

Мај 30, 2020 Вести

Денеска на 28-годишна возраст почина еден од најверните поддржувачи на ФК „Академија Пандев“ од Струмица, познат како Гокче, кој има исто име и презим...

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонти…

Мај 30, 2020 Вести

Се уредува просторот околу Манастирската црква „Свети Леонтиј” во Водоча, која е една од најзначајните културно-историски споменици на територијата на...

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, меѓу кои и бебето кое беше транспортирано во Швајцарија

Денеска регистрирани 35 новозаразени, починаа пет пациенти, …

Мај 30, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 22, во Тетово 6, Куманово 4 и по еден...

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните 14 дена

Владата предлага прогласување вонредна состојба во наредните…

Мај 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

На денешната 59-та седница Владата донесе заклучок да достави до претседателот Стево Пендаровски извештај за преземените активности на државните инсти...

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работници

Фирма за производство на ПВЦ столарија има потреба од работн…

Мај 30, 2020 Веб Билборд

Фирма за производство на ПВЦ столарија од Струмица има потреба од работници со или без работно искуство. Повеќе информации и пријавување на: 070/374-3...

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часот

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часо…

Мај 29, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува граѓаните дека Кванташкиот пазар работи секој ден од 05:00 до 17:00 часот, освен недела и државни празници. По...

Министерот Филипче потврди за 52 новозаразени од Ковид-19, починале четири лица

Министерот Филипче потврди за 52 новозаразени од Ковид-19, п…

Мај 29, 2020 Вести

Денеска се потврдени 52 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се четири лица, кажа министерот за здравство, Венко Филипче на п...