Со традиционална храна, оро и песна „Етно Ден“ во Мокрино

Недела, 26 Октомври 2014

Мокрино е живописно струмичко село под падините на Беласица каде се одржа четвртата Манифестација „Етно Ден на младите фармери“

Со презентација на традиционални македонски јадења, специфични за подбеласичките села, со македонски ора на играорци, со традиционални македонски песни, во ресторанот „Панорама“ во Мокрино, денеска се одржа „Етно Ден на младите фармери“.

Мокрино е живописно струмичко село под падините на Беласица каде за прв пат се одржува Манифестацијата „Етно Ден на младите фармери“, а во изминатите три години домаќин беше селото Габрово.

На Етно денот освен од струмичко имаше млади земјоделци и претставници на земјоделски невладини организации од цела Македонија.

Преку оваа Манифестација младите фармери од Македонија сакат да го заживеат и унапредат руралниот живот, промовирајќи ги подзаборавените традиционални обичаи, а покрај промоција на руралниот живот, важен аспект е развојот на селскиот туризам, чии носители треба да бидат токму младите луѓе од село.

Топло добредојде на сите гости им посака претседателот на Федерацијата на фармери на Република Македонија, Никола Стаменов, кој истакна дека е се поголем број на млади луѓе кои стануваат членови на Федерацијата на млади фармери, бидејќи својата иднина ја гледаат во развојот на аграрот, мали семејни бизниси и руралниот туризам.

По богатата културно-уметничка програма и доделувањето на благодарници на институции и поединци кои ја помагаат Манифестацијата, гостите ги вкусија традиционалните македонски јадења подготвени од млади домаќинки по рецепти на нашите баби, јадења кои најчесто се приготвувале во секоја селска куќа во Струмичкиот регион.

На „Етно Ден“ беа презентирани и ликовни и рачни творби со традиционални македонски мотиви изработени од ученици од основни училишта од Струмичкиот регион.

Манифестацијата „Етно Ден на младите фармери“ во Мокрино се одржува во организација на младите фармери од Струмичкиот регион, со поддршка на Федерацијата на фармери на Република Македонија и ПроКредит Банка.

ФОТОГАЛЕРИЈА од „Етно Ден на младите фармери 2014“

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...