Децата од ПОУ „Св. Климент Охридски“ добија игротека од „Жикол“

Понеделник, 20 Октомври 2014

Донација од „ЖИКОЛ“ за децата во ПОУ „Св. Климент Охридски“ Ново Село

Облечени во бели маици со логото на „Жикол“, видно среќни, весели и разиграни во дворот на Посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ во Ново Село, децата уживаа на прекрасното сонце во игротеката на отворено што им ја подготви семејството Пандеви и компанијата „Жикол“ од Струмица, кои денеска ги посетија учениците од оваа училиште, а ги има од повеќе краишта на државата.

Донацијата од „Жикол“ се состои од разновидни детски реквизите, меѓу кои и специјално наменети за деца со посебни потреби. Комплетно „Жикол“ го уреди и овој дел од дворот на училиштето, како мал детски парк, а учениците, покрај за игра во слободно време, ќе можат да ги користат и за физички активности во секојдневната настава.

Детството е најчуствителниот период во човековиот живот и на децата тогаш најмногу им треба помош и поддршка за да го пронајдат патот за остварување на своите соништа. Затоа што успeшнa иднина на едно општество е можна само со деца кои имаат среќно детство, а токму компанијата „Жикол“, како општествено одговорна компанија, на која оваа не и е прва донација, се стреми да обезбеди што повеќе среќни моменти и сеќавања на децата со посебни потреби.

ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...