Одбележана 1000-годишнината од Битката на Беласица

Вторник, 29 Јули 2014

Денеска им беше оддадена почит на загинатите и ослепените војници на македонскиот Цар Самуил

Со полагање свежо цвеќе на спомен-обележјето на месноста Пирго, кај селото Мокриево, општина Ново Село, денеска им беше оддадена почит на загинатите и ослепените војници на македонскиот Цар Самуил, кои пред точно 1000 години беа поразени од византијскиот император Василиј Втори.

По тој повод, градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, одржа говор во кој се осврна на историскиот момент и значењето на Битката на Беласица во националната историја на Македонија.

„Битката на Беласица, која на 29 јули 1014 година се одиграла на овие простори е една од најголемите битки во македонската историја, водени за освојување на македонската териоторија. По еден милениум, го чествуваме овој настан во кој биле ослепени 14.000 Самоилови војници. Ние никогаш нема да го заборавиме споменот на овој настан. Ние простуваме, но никогаш не забораваме“ – рече градоначалникот Велков.

На денешниот народен собир на месноста Пирго, се одржа богата програма на која со изведба на македонски родолубиви песни и воени маршеви се претстави Воениот оркестар на АРМ, а Баталјонот за почести изведе егзицир од воени вежби.

Битката на Беласица наскоро ќе се појави на филмско платно. Идната година со средства од националниот Филмски фонд во Охрид, Прилеп, Галичица и Струмица, но и во Србија ќе се нима филм насловен „Цар Самуил“.

ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...