Ефтимов: Наместо да извезуваме земјоделски производи, нашата земја започна да ги извезува земјоделците

Сабота, 27 Јуни 2020

Денеска пред Кванташки пазар во Струмица, прес конференција одржа кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Дејанчо Ефтимов. „Празните тезги на нашите пазари, наместо радост - се маката на сите земјоделци“ – вели Ефтимов.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Ова што го гледате почитувани сограѓани е реалната слика на тоа што ни се случува во моментот.

Лошиот пласман на земјоделските производи е само заради негрижата на власта предводена од Зоран Заев.

И наместо да извезуваме земјоделски производи, нашата земја започна да ги извезува земјоделците.

И самите знаеме кои се актуелните откупни цени.

Свесен сум дека на секој земјоделец му е тешко да ги слушне, но 10 денари за колограм домат,  5 денари за краставица, со 5 денари помина и пролетната зелка.

Ајде да кажеме дека дел од овие производи со тешка мака се продадоа по минимална цена, но што да кажеме за околу 500 тони вишна во регионот која ќе остане на дрвјата, што да кажеме и за сточарите чиво јагне остана неоткупено?

Ние се прашуваме дали Заев заборави од што живее струмичкиот регион?

Дали актуелната влада на СДСМ знае дека после сето ова кое им го создаде на земјоделците, ќе замине во историјата на 15-ти јули?

Почитувани сограѓани,

Да не дозволиме тезгите да ни останат напуштени, да не дозволиме маката на земјоделците да се повтори, да не дозволиме било кој земјделец да не може да си го школува детето поради тоа што ќе нема пари, а најважно од се е да не дозволиме прогонот на нашите земјоделци да продолжи и понатаму.

15-ти јули е денот кога започнува обновата. Излези, заокружи број 14, гласај за ВМРО-ДПМНЕ и направи се за да започне обновата.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Еленица“

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Елен…

Јул 10, 2020 Вести

Електрични кревети, отомани за преглед, натказни и друг медицински инвентар и опрема денеска беа донирани во новото крило на ЈЗУ „Општата болница“ во ...

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Јул 10, 2020 Вести

Вчера во 10:30 часот, врз основа на Наредба на Основен суд Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле претрес во...