Општина Струмица во акција за откривање на загадувачи на воздухот, казнети 16 правни и физички лица

Четврток, 08 Ноември 2018

Инспекциските служби при општина Струмица деновиве со засилени контроли, откривање на лица кои го загадуваат воздухот преку палење отпад на јавни површини.

Како што информираат од Општина Струмица, комуналниот инспектор има изречено четири прекршочни санкции, откако при надзорот е констатирано палење комунален отпад, чие согорување директно придонесува за загадување на воздухот. Комуналните редари како дел од комуналната инспекција кај 10 граѓани констатирале прекршување на Законот за јавна чистота при што им се изречени мандатни казни.

Од 1 ноември, дневните концентрации на ПМ10 честичките во воздухот во Струмица постојано се над дозволеното. Мерната станица за квалитетот на воздухот на Министерството за животна средина на дневна основа бележи од 60 до 90 милиграма ПМ10 честички, пред сè поради нивната зголемена концентрација во ноќните часови.

Ѓорге Бонев, раководител на Одделението за инспекциски работи при Општина Струмица вели дека секое непочитување на законските прописи кое ќе биде констатирано ќе биде најстрого санкционирано, упатувајќи апел до сите граѓани да ги почитуваат законските прописи, но истовремено и да соработуваат со инспекциските служби со цел полесно откривање на прекршителите на законите, бидејќи, како што рече, сите заедно имаме иста цел и обврска да ја зачуваме и унапредиме животната средина, за нас и идните генерации.

Бонев најави дека во периодот кој следува Одделението за инспекциски работи при Општина Струмица ќе врши редовни и интензивни надзори на терен.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ центар во Струмица

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ цента…

Јан 16, 2019 Магазин

Светски познатата компанија за производство на напредна медицинска опрема „Nuga Medical“ од Сеул, Јужна Кореја, синоќа во Струмица отвори Центар за зд...

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ во Струмица

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ в…

Јан 16, 2019 Вести

Заврши поставувањето на нова термичка фасада на Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица. Овој проект е реализиран од Агенцијата на СА...

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Јан 16, 2019 Вести

Кабелскиот бренд „Телекабел“ од вчера, на 22-годишнината од своето постоење и официјално станува нов мобилен оператор. Со ова „Телекабел“ го заокружи ...

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Јан 15, 2019 Веб Билборд

Млечен ресторан од Струмица има потреба од продавачки. Повеќе информации на: 034/331-454 и 070/388-133, секој работен ден од 08:00 до 17:00 часот...

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

Јан 15, 2019 Вести

Пред почетокот на второто полугодие од учебната година, која започнува во понеделник, ЈПКД „Комуналец“ започна со расчистување на снегот и мразот на т...

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Јан 14, 2019 Вести

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики. Во чест на големиот христијански празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, мош...

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Јан 14, 2019 Вести

Традиционалниот „Струмички карневал“ годинава ќе трае од 6 до 13 март, а главната карневалска веќер ќе биде на 9 март (сабота). Претходната вечер е Ма...

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповск…

Јан 14, 2019 Вести

Навивачката група Ајдуци од Струмица традиционално и годинава ќе го организира 4-от Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“. Системот на нат...