Буџетот на општина Струмица намален за 2,29 милиони евра

Четврток, 08 Ноември 2018

Тековниот буџет на општина Струмица е намален за 141 милиони денари или 2.290.000 евра, по денешната расправа на седницата на Советот на општина Струмица на која советниците го донесоа ребалансот на буџетот.

Намалувањето е поради тоа што одредени проекти за кои се планирани средства нема да почнат да се реализираат во тековната година и прераспределување на средства од една во друга ставка, вели градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, образложувајќи ги измените и дополнувањата на буџетот за тековната 2018-та година.

Намалувањето на одредени позиции не значи откажување од нивната реализација, туку ќе се продолжи идната година или кога ќе се создадат услови за нивна реализиција, а до крајот на тековната година е невозможно да се остварат од објективни причини, како што се нерасчистени имотно-правни односи и немање детални урбанистички планови“ - рече градоначалникот Јаневски.

Советот на општина Струмица го усвои и кварталниот извештај за извршување на буџетот за третиот квартал на 2018 година. Тековниот буџет е извршен со 55%, односно од планираните 1 милијарда и 212 милиони денари се реализирани 659,5 милиони денари.

Поради извршениот ребаланс на буџетот советниците донесоа повеќе одлуки за измени и дополнување на повеќе програми, а беа разгледани и извештаите за работа за изминатите девет месеци на општинските јавни претпријатија „Паркиралишта Струмица“ и „Струмица Гас“.

На денешната 16-та седница беа донесени и повеќе одлуки за формирање на паралелки со помал број на ученици во трите средни училишта и во пет основни училишта на територијата на општина Струмица, а беше донесена и одлука за изработка на основен проект за замена на старите водомери со нови и современи.

Советниците ги усвоија и предлозите за измена и дополнување на Програмите за уредување на градежното земјиште, за изградба, реконструкција, одржување и заштита на локалните патишта и улици, за изградба и одржување на јавното осветлување, за активностите од областа на културата и на Програмата за изработка на урбанистички планови на подрачјето на општина Струмица за 2018 година.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ центар во Струмица

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ цента…

Јан 16, 2019 Магазин

Светски познатата компанија за производство на напредна медицинска опрема „Nuga Medical“ од Сеул, Јужна Кореја, синоќа во Струмица отвори Центар за зд...

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ во Струмица

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ в…

Јан 16, 2019 Вести

Заврши поставувањето на нова термичка фасада на Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица. Овој проект е реализиран од Агенцијата на СА...

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Јан 16, 2019 Вести

Кабелскиот бренд „Телекабел“ од вчера, на 22-годишнината од своето постоење и официјално станува нов мобилен оператор. Со ова „Телекабел“ го заокружи ...

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Јан 15, 2019 Веб Билборд

Млечен ресторан од Струмица има потреба од продавачки. Повеќе информации на: 034/331-454 и 070/388-133, секој работен ден од 08:00 до 17:00 часот...

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

Јан 15, 2019 Вести

Пред почетокот на второто полугодие од учебната година, која започнува во понеделник, ЈПКД „Комуналец“ започна со расчистување на снегот и мразот на т...

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Јан 14, 2019 Вести

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики. Во чест на големиот христијански празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, мош...

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Јан 14, 2019 Вести

Традиционалниот „Струмички карневал“ годинава ќе трае од 6 до 13 март, а главната карневалска веќер ќе биде на 9 март (сабота). Претходната вечер е Ма...

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповск…

Јан 14, 2019 Вести

Навивачката група Ајдуци од Струмица традиционално и годинава ќе го организира 4-от Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“. Системот на нат...