„Паркиралишта Струмица“ одбележа јубилеј – 10 години од основањето

Петок, 02 Ноември 2018

Јавното претпријатие за изградба, одржување и користење на јавни паркинг простори „Паркиралишта Струмица“ од Струмица, синоќа го одбележа својот јубилеј – 10 години од основањето.

Во присуство на вработените, поранешни директори, градоначалникот Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, гостите ги поздрави директорот на оваа општинско јавно претпријатие, Митко Бујуклиев, говорејќи за 10-годишниот развој на „Паркиралишта Струмица“.

ЈП „Паркиралишта Струмица“ е основано од Советот на општина Струмица на 1 ноември 2008 година, а за прв директор беше именуван Борис Ангов, по завршувањето на мандатот на негово место доаѓа Љупчо Јанев, по краток период, со оваа претпријатие управува Верица Узунова. Во почетокот ЈП „Паркиралишта Струмица“ работеше само со „Пајак служба“, со цел да се реши проблемот со паркирање на моторни возила во градот Струмица, со што би се овозможило слободен и безбеден проток на возила и луѓе по улиците во градот Струмица, а веќе во 2010 година го презеде управувањето со подземната гаража под плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица.

Од јули 2013-та година ЈП „Паркиралишта Струмица“ ја прошири својата дејност, односно го презеде одржувањето на уличното осветлување. Со проширување на дејноста во делот на уличното осветлување, јавното претријатие започна да спроведува и координативно стручна функција во насока на моделирање и зајакнување на системот на услуги на јавното осветлување, како и редовно одржување на мрежата за јавно осветлување на територијата на општина Струмица.

Во 2014-та година ЈП „Паркиралишта Струмица“ заедно со општината Струмица го воведуваат Зонското паркирање во централното градско подрачје, се со цел да се придонесе за подобрување на комуналниот ред во градот.

На свеченоста која се одржа во ресторанот „Ројал Парк“, на сегашни и поранешни работници им беа доделени Плакета-Благодарница за посебен придонес во работењето на претпријатието, а ваква плакета доби и поранешниот градоначалник на Струмица, сега премиер на Република Македонија, Зоран Заев.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ центар во Струмица

Корејската компанија „Nuga Medical“ отвори „Нуга Бест“ цента…

Јан 16, 2019 Магазин

Светски познатата компанија за производство на напредна медицинска опрема „Nuga Medical“ од Сеул, Јужна Кореја, синоќа во Струмица отвори Центар за зд...

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ во Струмица

Нова термичка фасада на средното училиште „Јане Сандански“ в…

Јан 16, 2019 Вести

Заврши поставувањето на нова термичка фасада на Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица. Овој проект е реализиран од Агенцијата на СА...

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Од понеделник стартува новиот мобилен оператор 074 Телекабел

Јан 16, 2019 Вести

Кабелскиот бренд „Телекабел“ од вчера, на 22-годишнината од своето постоење и официјално станува нов мобилен оператор. Со ова „Телекабел“ го заокружи ...

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Млечен ресторан има потреба од продавачки

Јан 15, 2019 Веб Билборд

Млечен ресторан од Струмица има потреба од продавачки. Повеќе информации на: 034/331-454 и 070/388-133, секој работен ден од 08:00 до 17:00 часот...

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

„Комуналец“ ги расчистува снегот и мразот околу училиштата

Јан 15, 2019 Вести

Пред почетокот на второто полугодие од учебната година, која започнува во понеделник, ЈПКД „Комуналец“ започна со расчистување на снегот и мразот на т...

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Јан 14, 2019 Вести

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики. Во чест на големиот христијански празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, мош...

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Струмичкиот карневал на 9-ти март, Маскенбал на 8-ми

Јан 14, 2019 Вести

Традиционалниот „Струмички карневал“ годинава ќе трае од 6 до 13 март, а главната карневалска веќер ќе биде на 9 март (сабота). Претходната вечер е Ма...

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“

На 27 јануари Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповск…

Јан 14, 2019 Вести

Навивачката група Ајдуци од Струмица традиционално и годинава ќе го организира 4-от Меморијален турнир во мал фудбал „Џоко Поповски“. Системот на нат...