Легнаа парите на сметките на голем број млади, но и невработени лица кои ги немаше во пакетот за „Купувам домашно“

Вторник, 28 Јули 2020

Министерката за финансии, Нина Ангеловска соопшти дека утрово се префрлени 32 милиони денари кон банките за прифатените 9.200 приговори, најмногу од млади кои ги немаше во листата за помош со платежна картичка „Купувам домашно“.

Иако минатата недела, откако им беа прифатени приговорите, добија платежна картичка „Купувам домашно“, истите беа празни. Образложението на банките беше дека тие само ги отвораат сметките и ги изработуваат картичките, а за средствата на картичките зависи од Владата кога ќе ги исплати.

Министерката Ангеловска вели дека во текот на денешниот и утрешниот ден парите банките ги стават на располагање на домашните платежни картички на граѓаните.

Инаку, од разгледаните 46.000 приговори, 9.200 беа прифатени од кои 5.800 на млади лица од 16 до 29 години, 700 на невработени лица со низок доход и 2.700 на вработени лица, но со низок доход.

Со денешната префрлена сума од прифатените приговори вкупно се исплатени 28,3 милиони евра. Заклучно со 25 јули се издадени над 300.000 картички во износ од 26 милиони евра, од кои 20 милиони евра потрошени за купување домашни производи и услуги. Заклучно со 25 јули со картичките се направени 1,5 милиони трансакции. Последниот рок за да се потрошат парите, односно да се искористат за купување домашни производи во трговската мрежа е 15 август.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре од 09:00 до 11:30 часот во Старо Добрејци ќе има прекин на електричната енергија

Утре од 09:00 до 11:30 часот во Старо Добрејци ќе има прекин…

Авг 05, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 6 август), од 09:00 до 11:30 часот без електрична енергија ќе останат корисниците во...

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 пол…

Авг 05, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на „Алфа“ и „СкопјеИнфо“, но и на многу други веб портали кои ја преземале веста, дека од ден...

И денеска во Струмица регистриран нов заразен со ковид-19

И денеска во Струмица регистриран нов заразен со ковид-19

Авг 05, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи со ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струмица. Министерството за ...

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија во реонот Хамзали

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија…

Авг 04, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 август), во периодот од од 08:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат кори...

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 22-ца

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 2…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со ковид-19. По градови...

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...