Младиот струмички ракометар Стефан Андонов потпиша за „Еурофарм Пелистер 2“

Вторник, 28 Јули 2020

Младиот струмички ракометар Стефан Андонов потпиша за битолски „Еурофарм Пелистер 2“.

17-годишниот струмичанец Стефан, првите чекори во ракометот ги прави на 13-годишна возраст во Ракометната школа на РК „Астраион“ во Струмица, каде ги одигра и првите натпревари во пионерска категорија и тука ги стекнува првите ракометни искуства.

По три години во матичниот клуб, РК „Астраион” му се укажа можност да биде дел од кампот на Стефче Алушовски и на 16 години заминува во ракометната академија на „Алушовски”, предводена од стратегот Александар Јовиќ.

„По успешната дебитантска сезона во екипата на „Алушовски“ во првата ракометна лига во Македонија, како млада екипа постигнавме одлични резултати. Желбата и посветеноста кон ракометот ги убеди челниците на „Еурофарм Пелистер 2“ да ме повикат во нивните редови каде веќе потпишав договор и ќе бидам верен на клубот најмалку 6 години“, ни кажа Стефан.

Екипата на „Еурофарм Пелистер 2“ минатата недела ги започна подготовките, а во меѓувреме ги доби и противниците во Суперлигата. Младата екипа ќе игра во групата Б заедно со „Прилеп“, „Металург“, „Работнички“, „Младост“ Богданци, „Тиквеш“ и „Бутел“ Скопје.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Почна „Струмица ОПЕН фестивал 2020“, со поинаква приказна

Авг 11, 2020 Вести

Под мотото „Поинаква приказна“ во Струмица започна 9-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“. Поради пандемијата со коронавирусот фестивалот ова г...

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по него

Исчезнат е 56-годишен маж од Струмица, полицијата трага по н…

Авг 10, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека синоќа во 22:45 часот во Полициската станица, К.А. (30) од Струмица пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко А.А...

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Компанијата „Екофризер“ од Струмица вработува

Авг 10, 2020 Веб Билборд

„Екофризер“ е македонска дистрибутивна компанија која работи како генерален застапник за производите Лакталис, ВеМилк и Вива сокови за југоисточна Мак...

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден тракторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...