Јаневски: МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица

Четврток, 09 Јули 2020

Преку видео-обраќање градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, попладнево упати јавен апел до надлежните чинители во спречувањето на транзитот на мигранти во земјава да си ја завршат својата работа, откако само во последните три дена се случија две сообраќајни незгоди во општина Струмица во кои беа инволвирани возила кои пренесуваат мигранти.

„Министерството за внатрешни работи, СВР Струмица, вклучително и граничната полиција, ги имаат сите ингеренции да ги пресретнат овие криминални групи и најжестоко да реагираат во сузбивањето на овие сериозни кривични дела на трговија со луѓе“, вели Јаневски во неговото обраќање.

Градоначалникот на Струмица во јавниот апел бара МВР да го спречи транзитот на мигранти низ Струмица, да се зајакнат полициските патроли на влезовите на градот и на ридовите над градот поради пресретнување на криминалните групи кои учествуваат во криумчарењето на мигранти, и да се засили полициското присуство во градот и во населените места „за да се гарантира мир, спокојството и сигурност на граѓаните на општината“.

„Во последниот период се почесто сме сведоци дека несовесни граѓани помагаат во организацијата, транспортот, засолнувањето и трансферот на мигранти заради здобивање на финансиска корист. Криминалните структури за криумчарење со мигранти го организираат транспортот и транзитот на мигрантите преку Струмица, а со тоа го нарушуваат мирот и спокојството на граѓаните на нашата општина“, кажа Јаневски.

Во видео обраќањето градоначалникот на Струмица апелира до граѓаните на општината доколку забележат „било какви групи на сомнителни лица“, веднаш да ги пријават во полицијата.

Синоќа комбе полно со мигранти излета од патот Струмица-Валандово и се преврте во реката Тркања. Од полицијата информираа дека само во ова комбе се транспортирале 50 мигранти, од кои 14 се здобиле со повреди во незгодата. Во вторникот друго комбе со мигранти, управувано од лице од Кочани, се судри во неколку патнички возила на улицата „Младинска“ во Струмица, превезувајќи 32 мигранти, од кои кај 8 се констатирани повреди.

Минатиот месец возило кое транспортирало мигранти низ Струмица направи сообраќајка на патот Струмица-Радовиш во која животот го загуби жител на населеното место Градашорци.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...