Активистите против рудникот Иловица-Штука со моторизиран протест во Струмица поради пресудата на Управен суд

Сабота, 27 Јуни 2020

Под мотото „Управен суд ја искриви, Виш Управен да ја исправи“ иницијативата против отворање на рудникот Иловица-Штука попладнево организираше протестен караван низ главните улици во Струмица во знак на искажување на незадоволство од пресудата на Управниот суд со која се поништи одлуката на Второстепената комисија за одбивање на дозволата за работа на концесионерот на рудникот, компанијата Еуромакс.

Колони од стотина возила со закачени транспаренти со пораки против отворањето на рудникот и одлуката на Управниот суд и македонски знамиња, движејќи се по две различни маршути, поминаа низ струмичките улици. Моторизираниот караван застана на раскрсницата кај Трговскиот центар „Глобал“ каде иницијаторите одржаа говор.

„Сакаме да ја споделиме нашата загриженост од молкот на Министерството за економија и Јавното правобранителство во поглед на очекуваната жалба до Вишиот управен суд, чии рокови течат со укинувањето на вонредната состојба. Испративме официјални дописи за заеднички состанок и да доставиме дополнителни правни аргументи, но одговор нема. Со оглед дека е изборна кампања, загрижени сме дека ова важно прашање ќе биде оставено на маргините или нема да биде соодветно третирано. Затоа, до 13 јули бараме да се реши проблемот со рудникот и неправдата да ја исправите. Не прифаќаме одложувања. Ако не се реши, ние тогаш ќе објавиме архива на документи со поединци, но и од политички партии кои се инволвирани во целиот процес“, рече Оливера Аризанова-Мансбарт од еколошкото здружение Здрава Котлина.

Владата минатата година го раскина договорот за концесија со компанијата Еуромакс и не даде дозвола за експлоатација на металични минерални суровини.

Активистите кои се против отворањето на рудникот велат дека новата пресуда на Управниот суд е донесена без знаење на јавноста. „Нашите активисти требаше да ја најдат пресудата на канадски сајтови и дури по еден ипол месец, под огромен притисок од јавноста, решија да ја објават на официјалниот сајт на Управниот суд“, рече активистката Милена Зафирова.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска е Петровден - за многу години!

Денеска е Петровден - за многу години!

Јул 12, 2020 Магазин

Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот ...

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Еленица“

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Елен…

Јул 10, 2020 Вести

Електрични кревети, отомани за преглед, натказни и друг медицински инвентар и опрема денеска беа донирани во новото крило на ЈЗУ „Општата болница“ во ...