Прес конференција на Владимир Ристов, кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица

Понеделник, 22 Јуни 2020

Потпретседателот на Унија на млади сили и кандидат за паратеник од Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ристов, денеска на прес конференција кажа дека СДСМ е со двојни стадарди за младите и биле излажани со ветувањата.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Нашата генерација очекуваше Mакедонија да ја наследи како држава со надмината транзицијата и дел од европското семејство. Наместо тоа, сведоци сме, и самите искусивме проблеми за кои слушавме од претходните генерации.

За само еден мандат СДСМ, ги убеди младите дека нивниот систем е оној на двојните стандарди: Едни згради гушкаа - а другитe не! Едни дрвја бранеа - други сечеа! Еден живот вреди повеќе од друг! Програмата за живот ја исполнија со нереални ветувања, а младите беа излажани од СДСМ! Што ветија, а што не остварија:

- образованието е на најниско ниво, го нема студентскиот град, универзитетите се последни на шангајската листа.

- невработеноста на младите е на највисоко ниво, а наместо ветувањето дека ќе ги вратат младите годишно се повеќе млади се исселуваат.

- проектот за задржување на младите во рурална средина не им успеа.

- не ги донесоа Гугл и Фејсбук, нема нови спортски објекти, нема значајни спортски успеси.

Со лаги и ги кренаа очекувањата на граѓаните и не го остварија ветеното. Заради нив граѓаните ја изгубија довербата во политиката како должност и грижа за заедницата.

После куп лаги од СДСМ упатени кон младите тешко е да се ветува. И сега, пред избори, со ширење на страв, со пополизам и поткуп ги убедуват младите дека нема разлика помеѓу партиите.

Има разлика почитувани млади, СДСМ направи разлика кон двојни и ниски стандарди, додека ВМРО-ДПМНЕ се труди да направи подобра иднина и да изгради доверба.

Затоа на 15 јули токму младите во Македонија ќе покажат дека обновата на татковината е задача на нашата генерација и дека од тој предизвик - нема да се откажеме!

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Два нови случаи заразени со ковид-19 во Струмица

Јул 11, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19, меѓу кои и две лица во Струмица, најмногу во Скопје ...

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски

Костадинов: Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било…

Јул 11, 2020 Избори 2020

„Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски“ - кажа во денешното обраќање кандидатот за пратеник во Изборн...

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со раководството на СВР Струмица

Министерот за внатрешни работи е во Струмица, се сретна со р…

Јул 11, 2020 Вести

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев претпладнево беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи во Струмица. Како што кажа министерот ...

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Еленица“

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Елен…

Јул 10, 2020 Вести

Електрични кревети, отомани за преглед, натказни и друг медицински инвентар и опрема денеска беа донирани во новото крило на ЈЗУ „Општата болница“ во ...

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Јул 10, 2020 Вести

Вчера во 10:30 часот, врз основа на Наредба на Основен суд Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле претрес во...