„Отворено срце“ - пријатен Дом за стари лица опкружен со прекрасен амбиент

Четврток, 07 Мај 2020

Домот за стари лица „Отворено срце“, сместен во поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица на надморска висина од 600 метри во прекрасна и недопрена природа, нуди сместување на стари лица со 24-часовна грижа.

„Нашата мисија е да обезбедиме топол и пријатен дом за вашите родители и да се посветиме на нивното здравје и долговечност. Комплексот овозможува секојдневни разновидни активности како во домашни услови. Собите се на база на апартмани за едно, две или три лица и посебен дел за лица со специјална нега. Секоја соба е опремена со неопходна опрема за нормално живеење и купатило во самата соба“ – велат од Домот за стари лица „Отворено срце“.

Домот за стари лица со Дневен центар „Отворено срце“ е институција која има професионално обучен кадар, како што се социјален работник, доктор, медицински сестри, физиотерапевт, геро домаќинка, како и професионални кувари за подготвување на вкусна храна со продукти од руралните средини.

Начинот на живот на старите лица ќе им биде променет од самотничко живеење во четири ѕида во живот со активности во градинарскиот клуб, клубот за готвење, клуб за уметност и занаети, рекреативни лесни вежби, дневни прошетки и слично.

Тимот на „Отворено срце“ ве очекува да се стави на ваше располагање, бидејќи грижата за вашите најблиски стари лица е нивна основна цел.

Заинтересираните граѓани за престој во Домот за стари лица можат да закажат преку телефонскиот број: 075/499-188.

Комерцијална објава

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите средни училишта во Струмица, влез во училишта со маска и без родителите

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите сре…

Јун 02, 2020 Вести

Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар ...

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока Маала, Добрашинци, Муртино, Дрвош и Рудник „Огражден“ Хамзали

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока М…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 3 јуни), во периодот од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во ...

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе добијат субвенција до 4.000 денари

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе доб…

Јун 02, 2020 Вести

Од општина Струмица информираат дека денеска до 16:00 часот, 208 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, по вчерашниот објавен јав...

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Јун 02, 2020 Вести

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 52, во Тетово 14, по двајца во Кума...

Хуманитарна помош од  Здружението „Сите заедно можеме“ за граѓаните во Казнено-поправните домови

Хуманитарна помош од Здружението „Сите заедно можеме“ за гр…

Јун 02, 2020 Вести

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“ од Струмица после акциите за донација на хуманитарни пакети за ранливите групи граѓани почна со реализација...

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Ново Коњарево, Бајково и Граничен премин

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Нов…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека денеска (вторник, 2 јуни), од 09:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во н...

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се ослободи од режимските пранги на ДПМНЕ

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се…

Јун 01, 2020 Вести

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски на прес конференција потсети дека се навршија три години откако СДСМ...

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓаните за купување нов велосипед, по објавата на повикот за само неколку часа 52 струмичани си купиле велосипед

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓа…

Јун 01, 2020 Вести

Градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција информираше дека од општинскиот буџет се одвоени 800.000 денари за субвенционирање на граѓаните ко...