Новинарот Ване Трајков добитник на наградата на ЗНМ за најдобро новинарско известување

Четврток, 19 Март 2020

Новинарот Ване Трајков од Струмица е добитник на наградата за најдобро новинарско известување на теми од локално и регионално значење за 2019 година на Здружението на новинари на Македонија.

Ване Трајков наградата ја доби за неговите прилози за откривање на проблематичниот договор на ЈПКД „Комуналец“ Струмица со приватна фирма за подигање на смет за период од една година за сума од 1.200.000 евра.

Ване Трајков 25 години е во новинарската фела. Првите чекори во новинарство ги прави како водител-новинар на „Рекс радио“ во Струмица, а потоа во некогашната Радио Телевизија Струмица. Новинарската кариера ја продолжува во регионалната ТВ канал ВИС, каде е и сега вработен како новинар-уредник. Пишуваше теми од Струмичкиот регион и за весникот „Вест“. Ване Трајков во моментот е дописник од Струмица и регионот на Телевизија 24, Радио Канал 77 и интернет порталот „Сакам да кажам“. Тој е дел од основачите на Здружението за граѓанско општество и медиумска писменост „МЕДИЈА ИНФОНЕТ“ од Струмица, формирано во јануари минатата година, со цел промоција на професионалното новинарство и информации со факти и аргументи.

Од годинашните награди на ЗНМ по повод 74 години од основањето на здружението, наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело и беше доделена на долгогодишната новинарка на МРТ и известувач од Собранието, Мира Костиќ, која годинава стави крај на својата богата новинарска кариера. Наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство им припадна на новинарите на емисијата „360 степени“, Зоран Јовановски и Славица Филиповска, за прилогот со наслов „360 на терен со УЈП – итроштини и ургенции на секој чекор“. 

Поради ситуацијата со коронавирусот во државата и препораките на институциите за избегнување на групни собири, ЗНМ овој пат нема да организира настан за свечено доделување на наградите. Оттаму, Здружението на новинарите на Македонија им честита на добитниците на наградите и ги охрабрува колегите да продолжат со добрата работа и оваа година во интерес на јавноста со подготвување на квалитетни новинарски прилози. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Бројката на нови случаи на КОВИД-19 се искачи на 101

Бројката на нови случаи на КОВИД-19 се искачи на 101

Јун 03, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се направени 974 тестирања за вирусот КОВИД-19 од кои 101 се позитивни. Најмногу се во ...

Струмичката болница доби донација од респиратори и кревети за новата болница

Струмичката болница доби донација од респиратори и кревети з…

Јун 03, 2020 Вести

ЈЗУ „Општа болница“ во Струмица доби три респираторни машини, донација од Норвешка, кои се реализирани преку претставништвото на УНОПС во земјава, а с...

Почнаа уписите за првачиња, во општина Струмица се планираат 837 нови ученици во деветте основни училишта

Почнаа уписите за првачиња, во општина Струмица се планираат…

Јун 03, 2020 Вести

Од понеделникот во сите основни училишта на територијата на општина Струмица, како и во целата држава започна уписот во прво одделение за учебната 202...

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите средни училишта во Струмица, влез во училишта со маска и без родителите

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите сре…

Јун 02, 2020 Вести

Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар ...

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока Маала, Добрашинци, Муртино, Дрвош и Рудник „Огражден“ Хамзали

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока М…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 3 јуни), во периодот од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во ...

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе добијат субвенција до 4.000 денари

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе доб…

Јун 02, 2020 Вести

Од општина Струмица информираат дека денеска до 16:00 часот, 208 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, по вчерашниот објавен јав...

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Јун 02, 2020 Вести

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 52, во Тетово 14, по двајца во Кума...

Хуманитарна помош од  Здружението „Сите заедно можеме“ за граѓаните во Казнено-поправните домови

Хуманитарна помош од Здружението „Сите заедно можеме“ за гр…

Јун 02, 2020 Вести

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“ од Струмица после акциите за донација на хуманитарни пакети за ранливите групи граѓани почна со реализација...