Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ од Струмица добитник на Балканскиот оскар „Златно класје“

Петок, 06 Март 2020

Струмичката компанија Рафинерија за масло „АЛ-МАКС“ е меѓу лидерите на Балканскиот бизнис, избрана на Балкански бизнис оскар „Златно класје 2020“.

Бизнисмените од Балканот го избраа лидерот во прехранбената индустрија од Македонија, компанијата „АЛ-МАКС“ за финалист на шестото издание на престижната манифестација Балкански бизнис оскар „Златно класје 2020“, што се одржа синоќа во хотелот „Маринела“ во Софија, Бугарија.

Наградата во името на „АЛ-МАКС“ ја прими младиот менаџер на ова компанија, Наско Пишев, кој во своето обраќање го потенцираше 22-годишното постоење на рафинеријата за производство на масло за јадење.

„Ова признание за квалитет во прехранбената индустрија на Балканот ќе ни претставува огромен мотив и поттик да продолжиме со работа и развој уште долги години, посветеност на сите вработени на компанијата во следење и унапредување на високите стандарди за квалитет“ – ни кажа Пишев.

„АЛ-МАКС“ од Струмица е единствениот производител на високо квалитетно сончогледово масло со брендот „Бисер“. Компанијата е основана во Струмица во 1997 година, а изградбата на рафинеријата за производство на масло за јадење е завршена кон крајот на 1998 година. Сместена е на површина од 25.000 м², а нејзиниот бренд „Бисер“, освен во Македонија се пласира и во многу земји од регионот и пошироко.

Успесите на „АЛ-МАКС“ низ годините се забележани и од страна на општина Струмица, која на компанијата двапати и ја доделува Годишната награда „Свети Петнаесет“, највисоко општинско признание за посебни резултати и успеси од областа на економијата.

На синоќешното доделување на наградите, од Македонија, освен на компанијата „АЛ-МАКС“, Балкански бизнис оскар им беа доделени и на хотелот „Сириус“ од Струмица и „НИКОБ обезбедување“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица нема заболени од коронавирус, објавени бројките во изминатите 24 часа

Во Струмица нема заболени од коронавирус, објавени бројките …

Мар 28, 2020 Вести

Синоќа струмичани беа бомбардирани со пораки на социјалните мрежи и видео од тројца пациенти како со амбулантно возило се носени во Инфективното оддел...

Остани дома, Остани во чекор со „Танец“! Концерт во Струмица

Остани дома, Остани во чекор со „Танец“! Концерт во Струмица

Мар 28, 2020 Магазин

Видео од концертот на Ансамблот „Танец“ одржан на 22 мај минатата година во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. „На вас е само да ОСТАНЕТЕ ДОМА! „Танец“ ...

На денешен ден почина македонскиот поет и новинар од Струмица, Иван Василевски

На денешен ден почина македонскиот поет и новинар од Струмиц…

Мар 28, 2020 Вести

На денешен ден пред 5 години почина познатиот новинар, поет, драмски писател и публицист од Струмица, Иван Василевски. „Иван Василевски од зборот нап...

Раноградинарите со пластеници не треба да вадат посебни дозволи за движење во време на полициски час, останатите ќе мора

Раноградинарите со пластеници не треба да вадат посебни дозв…

Мар 27, 2020 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски во денешната изјава посочи дека заради интензивирање на сезоната на земјоделс...

Бесплатни телефонски броеви и е-маил адреси за да се пријави непочитување на мерките за КОВИД-

Бесплатни телефонски броеви и е-маил адреси за да се пријави…

Мар 27, 2020 Вести

Владата отвори бесплатни телефонски линии за пријавување на непочитување на мерките и препораките против понатамошно ширење на КОВИД-19. За поефикасно...

Тројца струмичани синоќа го прекршиле Полицискиот час

Тројца струмичани синоќа го прекршиле Полицискиот час

Мар 27, 2020 Вести

Десет граѓани од Струмица и Радовиш ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период, информираше СВР Струмица. Според нивното известу...

Во јуни ќе продолжи реконструкцијата на тврдината „Цареви кули“ над Струмица

Во јуни ќе продолжи реконструкцијата на тврдината „Цареви ку…

Мар 27, 2020 Вести

Во почетокот на месец јуни ќе продолжи реконструкцијата и реставрација на Царевите кули над градот Струмица. Ова на својот Фејсбук профил го објави гр...

18 нови случаи на коронавирус, вкупната бројка е 219 лица

18 нови случаи на коронавирус, вкупната бројка е 219 лица

Мар 27, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа регистрирани се 18 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (11), Прилеп (4), Куманово (2), Тетово (1). Со ова...