Испечатете ја страната

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа за мерките и придобивките во земјоделство

Недела, 23 Февруари 2020

„Речиси една деценија пазарите ни беа затворени, моите родители се соочува со проблеми при пласман на производите. Или производите остануваа непродадени или се продаваа по екстремно ниски цени. Се доделуваа квази субвенции, кои не ги добиваа вистинските земјоделци“ – вели проф. Сања Митева, која потекнува од земјоделско семејство, правејќи споредба за бенефитите кои ги имаат земјоделците од Струмичкиот регион денес и во изминатите години, на трибината „МЛАДИ 20-24“ на тема „Земјоделство“, во организација на СДММ, што се одржа денеска во хотелот „Вила Парк“ во Струмица.

Митева вели дека за прв пат после 11 години имаме навремена и фер исплата на субцвенциите. Од 1-ви јуни 2017 година, па до сега се исплатени долговите од 2013, 2014 и 2015 година кои минатата власт не ги сервисирала навремено и ги пренаменувала кон непродуктивни трошоци.

На трибината говореа и претседателот на Локалниот Клуб на СДММ во Струмица, Столе Коциров, Гоце Георгиевски, член на Комисијата за земјоделство на СДСМ и Слободанка Коцева, млада земјоделка.

„Над 340 милиони евра се исплатени кон земјоделците во изминатите 2 и пол години. Состојбата во која го затекнавме секторот земјоделство беше катастрофална, како пример Програмата за директни плаќања ја наследивме со 40 милиони евра долг кон земјоделците, решававме и наследени проблеми и неисплатени обврски кон земјоделците од страна на откупувачите и дополнително ги сервисиравме тековните обврски“ - кажа Гоце Георгиевски член на Комисијата за земјоделство на СДСМ.

За поддршката и позитивното искуство преку мерката „Млад земјоделец“, каде сумата е зголемата од 10.000 на 20.000 евра, говореше младата земјоделка Слободанка Коцева.

„Кога слушнавме дека постои можност за дополнителна поддршка од државата, ја поднесов потребната документација и ме известија дека ги исполнувам условите и дека имам добиено средства во форма на грант. Вкупната сума на средствата кои ги добивме беше 10.000 евра. Овие средства ги искористивме за набавување на приклучна механизација, плуг, приколка, прскалка и друго. Нашето семејство се занимава со производство на млеко, произведуваме 300 литри дневно, а тоа е околу 9 тони млеко месечно. Со поддршката обезбедивме дополнителна механизација и го зголемивме обемот на производство“ – кажа Коцева, порачувајќи им на сите млади кои се од овој регион и кои доаѓаат од земјоделски семејства, да ги искористат овие можности и да поднесат документи и да добијат поддршка од државата до 20.000 евра.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи парите ќе ги добијат до 3 јули, а треба да ги потрошат до 31 јули

Корисниците на платежните картички за купување на македонски…

Мај 28, 2020 Вести

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи и услуги од домашни компании од третиот владин сет на економски мерки своите 9...

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Мај 28, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека денеска (четврток, 28 мај), до 13.00 часот, поради изведба на водоводната мрежа без водоснабдување ќе би...

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат угостителските објекти

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат …

Мај 26, 2020 Вести

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од утре, среда, 27 мај се укинува полицискиот час во државата, а угостителските објекти од четврток, 28 мај ќе...

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги на 076/483-338

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги…

Мај 26, 2020 Вести

Бројот на Противпожарната единица во Струмица - 193 не е во функција поради дефект. Од таму информираат дека за итни случаи, пожар или друга непогода...