Испечатете ја страната

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Четврток, 20 Февруари 2020

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица.

Работната посета ја започна со средба на првиот човек на општината Струмица, градоначалникот Коста Јаневски и претседателот на Советот на општината, Марјан Даскаловски.

Како што информираат од општината, на средбата се разговарало на повеќе актуелни теми, биле презентирани капацитетите и можностите за развој на општина Струмица, а заеднички била потврдена заложбата за унапредување на соработката во повеќе области.

Амбасадорката Галовеј го посети СОУ „Јане Сандански“, каде присуствуваше на НАТО Караванот кој во училиштето го организираше Инфо центарот за евроатлантски интеграции. Таа се сретна и со директорката на училиштето, Невенка Стојанова, со која разговараше за функционирањето на училиштето, за неговите успеси, а беа разменети и мислења на одредени теми од областа на образованието.

Амбасадата на Велика Британија и екологистите од „Планетум“ со поддршка на ЈПКД „Комуналец“ и ученици, организираа заедничка еколошка акција на плоштадот во Струмица, собирање на пластични шишиња од домови и училишта и ги складираа во поставените специјални корпи на плоштадот.

Галовеј, обраќајки им се основците на македонски јазик, говореше за важноста од собирањето и селектирањето на отпадот, посебно пластичниот кој претставува еден од најголемите еколошки проблеми на глобално ниво.

Попладнево амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија ќе ја посети винаријата на „Грозд“ во близина на Струмица. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи парите ќе ги добијат до 3 јули, а треба да ги потрошат до 31 јули

Корисниците на платежните картички за купување на македонски…

Мај 28, 2020 Вести

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи и услуги од домашни компании од третиот владин сет на економски мерки своите 9...

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Мај 28, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека денеска (четврток, 28 мај), до 13.00 часот, поради изведба на водоводната мрежа без водоснабдување ќе би...

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат угостителските објекти

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат …

Мај 26, 2020 Вести

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од утре, среда, 27 мај се укинува полицискиот час во државата, а угостителските објекти од четврток, 28 мај ќе...

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги на 076/483-338

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги…

Мај 26, 2020 Вести

Бројот на Противпожарната единица во Струмица - 193 не е во функција поради дефект. Од таму информираат дека за итни случаи, пожар или друга непогода...