Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Четврток, 20 Февруари 2020

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица.

Работната посета ја започна со средба на првиот човек на општината Струмица, градоначалникот Коста Јаневски и претседателот на Советот на општината, Марјан Даскаловски.

Како што информираат од општината, на средбата се разговарало на повеќе актуелни теми, биле презентирани капацитетите и можностите за развој на општина Струмица, а заеднички била потврдена заложбата за унапредување на соработката во повеќе области.

Амбасадорката Галовеј го посети СОУ „Јане Сандански“, каде присуствуваше на НАТО Караванот кој во училиштето го организираше Инфо центарот за евроатлантски интеграции. Таа се сретна и со директорката на училиштето, Невенка Стојанова, со која разговараше за функционирањето на училиштето, за неговите успеси, а беа разменети и мислења на одредени теми од областа на образованието.

Амбасадата на Велика Британија и екологистите од „Планетум“ со поддршка на ЈПКД „Комуналец“ и ученици, организираа заедничка еколошка акција на плоштадот во Струмица, собирање на пластични шишиња од домови и училишта и ги складираа во поставените специјални корпи на плоштадот.

Галовеј, обраќајки им се основците на македонски јазик, говореше за важноста од собирањето и селектирањето на отпадот, посебно пластичниот кој претставува еден од најголемите еколошки проблеми на глобално ниво.

Попладнево амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија ќе ја посети винаријата на „Грозд“ во близина на Струмица. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја Куманово и Дебар

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромаш…

Апр 06, 2020 Вести

Волонтери на Општинскиот кризен штаб при Општина Струмица подготвуваат 700 прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја, односно опш...

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот пазар во Трговскиот центар „Глобал“

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот паза…

Апр 06, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје изврши целосно чистење и дезинфекција и на Трговскиот центар „Глобал“...

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови позитивни случаи

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови по…

Апр 06, 2020 Вести

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бр...

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за непочитување полициски час

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за …

Апр 06, 2020 Вести

СВР Струмица вчера до Основно јавно обвинителство во Струмица има поднесено кривични пријави против 15 лица, кои во претходниот период ја прекршиле за...

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та смена да си обезбедат дозволи за движење на своите вработени

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та …

Апр 06, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица, апелира до сите правни лица и компании на подрачјето кои работат во 3-та и 4-та смена на своите вработени да им...

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот целосна забрана на движење

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот …

Апр 06, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб...

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Апр 06, 2020 Вести

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник од Струмица, Ване Костуранов, насловена „Девојчето и градот“, излезе од печат во изд...

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околината на Гостивар и Тетово се со место на живеење во Струмица и Радовиш

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околин…

Апр 05, 2020 Вести

Според најновите информации од Институтот за јавно здравје, по направената епидемиолошка анкета на двете лица пријавени во Гостивар е утврдено дека ед...