Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Среда, 19 Февруари 2020

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава.

Дури 1096 ученици во изминатата недела, односно од 10 до 14 февруари оправдано не биле на настава во училиштата. Некои училници биле полупразни, а во некои со само 3-4 ученици. Дел од наставниците се принудени да ги одложуваат контролните тестови по наставните предмети.

Како што не информираше општинскиот образовен инспектор, Зоран Узунов, во деветте основни училишта на територијата на општина Струмица, 767 ученици не посетувале настава минатата недела поради сезонскиот грип, додека кај средношколците, односно во трите средни училишта на настава не дошле 329 ученици.

Освен училиштата, испразнети се и градинките во Струмица. Според директорот на ЈОУДГ „Детска радост“ во Струмица, Васил Бубев, околу 40% од запишаните деца не ги посетувале детските градинки, најголемиот број е поради сезонскиот грип.

Слична е ситуацијата во повеќе градови во државата. Засега од Министерството за образование и наука велат дека нема да прогласат епидемија на грип.

Лекарите апелираат, децата, но и возрасните кои имаат грип да не престојуваат во колектив и да внимаваат на хигиената. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот хе…

Јул 14, 2020 Вести

14 јули 1944 година. Сабота, пазарен ден во Струмица. Еден од најзлокобните денови што го паметат Струмица и струмичани. На тој ден во таа 1944 година...

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Јул 14, 2020 Магазин

Денеска според календарот на Македонската православна црква е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. „Болни лекувајте, лепрозни очистувајте, м...

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по двајца или четворица од семејство на една маса

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по …

Јул 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Владата на Република Северна Македонија на на денешната 76-та седница донесе измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостите...

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од денеска почнува тридневното гласања за избор на пратеници

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од …

Јул 13, 2020 Вести

Шест лица кои се во самоизолација или позитивни на ковид-19 се пријавиле за гласање на предвремените Парламентарни избори 2020 и тие своето гласачко п...

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Јул 13, 2020 Магазин

Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички пр...

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот пр…

Јул 12, 2020 Вести

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 07:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатна...

Денеска уште двајца новозаразени во Струмица, активни се 15 лица со ковид-19

Денеска уште двајца новозаразени во Струмица, активни се 15 …

Јул 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две лица, едно од Струмица и едно од Просениково се новозаразени со ковид-19. Во моментот 15 лица се водат како активни случаи во Струмица, а досега о...

„Street Bar“ нов кафе бар во Струмица

„Street Bar“ нов кафе бар во Струмица

Јул 12, 2020 Магазин

Од синоќа во Струмица е отворен нов кафе бар - „Street Bar“... Почнува да се пишува една нова урбана приказна... Пријатна атмосфера за нова кафе-шема...