Во Струмица отворена канцеларија на ИНТЕГРА – македонска конзервативна партија

Сабота, 15 Февруари 2020

Синоќа во Струмица на улицата „Младинска“, во зградата „Мавровка“, е отворена канцеларија на ИНТЕГРА – Македонска конзервативна партија.

Ова е 22 канцеларија на ИНТЕГРА во државата од планираните 33, во која ќе функционира Општинскиот комитет на партијата во Струмица.

„Интересот на нацијата расте за она кое го говори ИНТЕГРА, за нашата нова политичка визија, довербата на нацијата е неверојатно висока во дадениот момент, секаде кадешто одиме и го погледнеме нашиот народ во очи. Нема триење, нема отпор, едноставно луѓето не прифаќаат, ја сакаат мојата реторика, ја сакаат нашата политичка визија. Едноставно ни веруваат луѓето и сакаат да ме слушнат, сакаат да ја слушнат физијата на ИНТЕГРА, а фала му на Бога и имаме што да кажеме, за нашата Програмска платформа и особено Изборната платформа која е во финална фаза пред објавување за претстојните Парламентарни избори“ – вели Љупчо Ристовски, претседател на ИНТЕГРА, кој присуствуваше на отворање на канцеларијата на ова партија во Струмица.

Ристовски пред струмичани, кои присуствуваа на отворањето на канцеларијата, говореше дека ИНТЕГРА ќе претставува една хидрогенска бомба за умовите, не само за нацијата, туку и за политички противници и од лево и од десно, и за ВМРО-ДПМНЕ и за СДСМ.

„Ние навистина претендираме она што ќе го изнесеме на политичката сцена да направи вистински препород. Ја најавуваме новата македонска рененсанса на прагот на третата декада на 21-от век. Имаме висока амбиција, немаме комплекси на пониска вредност во однос на другите партии. Значи стара слава во Македонија повеќе нема да поминува. 30 години Македонија е доведена на ивицата на провалијата, на дно кое не можевме да го замислиме пред 30 години и од тука и нашата порака која ја праќаме насекаде во Македонија, да луѓето сериозно размислат, да го напрегнат својот ум, да го исцедат најдоброто од себе, целиот свој личен потенцијал да го изнесат на површина и да бидат додадена вредност во процесите коишто ги води ИНТЕГРА, за доброто свое, на себе си, на своето семејство, но и на нацијата и татковината“ – кажа Ристовски, потенцирајќи дека ретки се тие историски моменти кога се има историска шанса да се влијае директно на историскиот исчекор на нацијата и државата.

Во однос на настапот за претстојната предизборна кампања, Ристовски вели дека засега ќе одат самостојно како нова политичка опција, иако разговараат со многу политички партии од овој патриотски блок, како што е ИНТЕГРА, но како што вели, премрежјата се сериозни, историскиот момент е сериозен, сондажите на теренот ни даваат за право да држиме ваква стаменита и независна позиција во оваа фаза и во овој момент, а не знаеме времето и миговите што ќе донесат.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја Куманово и Дебар

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромаш…

Апр 06, 2020 Вести

Волонтери на Општинскиот кризен штаб при Општина Струмица подготвуваат 700 прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја, односно опш...

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот пазар во Трговскиот центар „Глобал“

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот паза…

Апр 06, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје изврши целосно чистење и дезинфекција и на Трговскиот центар „Глобал“...

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови позитивни случаи

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови по…

Апр 06, 2020 Вести

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бр...

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за непочитување полициски час

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за …

Апр 06, 2020 Вести

СВР Струмица вчера до Основно јавно обвинителство во Струмица има поднесено кривични пријави против 15 лица, кои во претходниот период ја прекршиле за...

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та смена да си обезбедат дозволи за движење на своите вработени

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та …

Апр 06, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица, апелира до сите правни лица и компании на подрачјето кои работат во 3-та и 4-та смена на своите вработени да им...

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот целосна забрана на движење

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот …

Апр 06, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб...

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Апр 06, 2020 Вести

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник од Струмица, Ване Костуранов, насловена „Девојчето и градот“, излезе од печат во изд...

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околината на Гостивар и Тетово се со место на живеење во Струмица и Радовиш

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околин…

Апр 05, 2020 Вести

Според најновите информации од Институтот за јавно здравје, по направената епидемиолошка анкета на двете лица пријавени во Гостивар е утврдено дека ед...