Струмичките актери настапија на „Вировитички театарски средби“, Патриков му ја врачи наградата „Ристо Шишков“ на лауреатот Драшко Зидар

Четврток, 13 Февруари 2020

Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица е дел од 16-то издание на Виркас – Вировитички театарски средби 2020, кој од 8 февруари до 8 март се одржуваат во Вировитица, Хрватска.

Викендот струмичките актери настапија со претставата „Шепоти од вода“ од Горјан Милошевски, а во режија на Срѓан Јанаќијевиќ, воодушевајќи ја публика во Вировитица кои пак со долгите аплаузи ги наградија актерите.

На отворањето на 16-то издание на Виркас, присуствуваше и директорот на ФКТ „Ристо Шишков“, Ванчо Ристов Патриков, кој на актерот Драшко Зидар од театарот „Вировитица“ му ја врачи наградата – лауреат на 27-то издание на меѓународниот фестивал за камерен театар „Ристо Шишков“, кој се одржа во септември минатата година, а Зидар на доделувањето во Струмица не можеше да присуствува и да ја прими наградата.

Тој ја доби наградата за улогата на Сладек во претставата „Аудиенција“, работена по текст на Вацлав Хавел, во режија на Дражен Ференчина. Тоа беше првото гостување на театарот „Вировитица“ во Струмица.

„Им благодарам многу на нашите пријатели од Струмица за оваа награда, која го носи името на големиот македонски актер Ристо Шишков. Благодарам на моите соиграчи во оваа претстава“ - кажа Зидар. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 200 новозаболени во државата

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 2…

Авг 08, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа во Македонија, од направените 1828 тестирања, регистрирани се 200 нови лица позитивни на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струм...

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...