Испечатете ја страната

Во близина на Ангелци промовирани Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури и животната средина

Четврток, 13 Февруари 2020

Во атарот на селото Ангелци, општина Василево, денеска беа промовирани Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури и животната средина, кои се проект од Грантова шема за инвестициски проекти на планските региони, а имаат за цел да ги подобрат условите за заштита на животната средина, преку воведување на современи технологии во земјоделството.

На промоцијата на самиот терен, кај една од вкупно 23 агрометеоролошки станици, присуствуваа и министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, амбасадароката на Швајцарија во Македонија, Сибил Сутер Теада, градоначалниците од Југоисточниот регион, државниот секретар во Министерството за локална самоуправа, Кирил Парталов и раководителката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, Жулиета Ѓуркова, кои се имплементатори на овој проект.

На промоцијата беа презентирани резулататите од успешно имплементирање на проектот и се истакна дека ваквите регионални проекти ќе имаат директно влијание врз подобрувањето на квалитетот на живеење и регионалната соработка.

„Ги користиме сите можности за овој наш регион да добие компоненти кои во секој поглед и од секој аспект би помогнале во неговиот развој. Еден од ваквите успешни примери е и овој реализиран проект со агрометеорлошките станици кои се надевам ќе бидат правилно искористени и ќе помогнат во подобрувањето на квалитетот на земјоделските производи“ – кажа градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, кој е и претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион.

Податоците од поставените агрометеоролошки станици, земјоделците од Југоистокот може да ги следат преку мобилната апликација meteobot или директно на веб страницата www.agrojug.mk. Таму се обележани сите 23 станици и земјоделците во зависност од кој реон се, со обични кликнување на најблиската станица може да ги гледат резултатите, но и сугестиите како да го заштитат своето производство.

Проектот „Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури и животната средина“, беше избран на партиципативен начин со директно учество на граѓаните од Југоисточниот регион преку Грантовата шема за инвестициски и Грантовата шема за иновативни проекти овозможен преку проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“, кој го имплементираат Министерството за локална самоуправа и Кабинетот на Заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања и координација на економски ресори, а со поддршка од Швајцарската агенција за развој и соработка.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Тешко повреден траксторист, излетал од патот и паднал во дол

Тешко повреден траксторист, излетал од патот и паднал во дол

Авг 10, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 07:30 часот, на шумски пат викан „Безгаштовски пат“, помеѓу Струмица и Берово, на планината Огражден, С.В. (31...

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 200 новозаболени во државата

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 2…

Авг 08, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа во Македонија, од направените 1828 тестирања, регистрирани се 200 нови лица позитивни на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струм...

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...