Испечатете ја страната

Денеска младите на СДСМ од Муртино одржаа прес конференција

Сабота, 08 Февруари 2020

Младите на СДСМ од селото Муртино денеска на прес конференција говореа за неодамнешната посета на претседателот на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во ова населено место.

Интегрален текст од прес конференција:

Срамно и жално е што младите членови на ВМРО-ДПМНЕ шетаат низ државата и ја лажат јавноста за некакви закани, уцени и притисоци коишто ги трпеле младите и се иселувале далеку од земјата.

Челникот на младите Јован Јаулески стигнал дури во струмичко Муртино, собрал средношколци и им раскажувал приказни кои немаат врска со реалноста, притоа заборавајќи дека 11 години беа на власт и тие беа деспотите коишто ги држеа во заложништво граѓаните и државата.

Откако без усул 11 години ја пустошеја државата, го крадеа народот и си ги полнеа џебовите, а потоа бегаа и се уште се кријат во туѓи држави, без срам кажуваат како се живеело тогаш, а како сега.

Престанете да ги злоупотребувате и да ги труете младите со вашите лаги и манипулации. Времето на режимот помина, но за жал вие се уште не можете да се ослободите од канџите на вашиот идол Груевски и да видите дека денеска по само 2,5 годишното владеење на СДСМ се живее во слободна и стабилна држава со високи демократски вредности, отворени институции, повисок животен стандард на сите граѓани.

Наместо враќање на мрачното минато на државата со ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните веќе чекорат со СДСМ по правиот пат за нив и за државата.

ВМРО-ДПМНЕ е веќе завршена приказна. Со СДСМ приказната само што започна, се пишува со видливи успеси и гаранции за економски напредок и гарантирана стабилна и безбедна иднина.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...