Денеска младите на СДСМ од Муртино одржаа прес конференција

Сабота, 08 Февруари 2020

Младите на СДСМ од селото Муртино денеска на прес конференција говореа за неодамнешната посета на претседателот на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во ова населено место.

Интегрален текст од прес конференција:

Срамно и жално е што младите членови на ВМРО-ДПМНЕ шетаат низ државата и ја лажат јавноста за некакви закани, уцени и притисоци коишто ги трпеле младите и се иселувале далеку од земјата.

Челникот на младите Јован Јаулески стигнал дури во струмичко Муртино, собрал средношколци и им раскажувал приказни кои немаат врска со реалноста, притоа заборавајќи дека 11 години беа на власт и тие беа деспотите коишто ги држеа во заложништво граѓаните и државата.

Откако без усул 11 години ја пустошеја државата, го крадеа народот и си ги полнеа џебовите, а потоа бегаа и се уште се кријат во туѓи држави, без срам кажуваат како се живеело тогаш, а како сега.

Престанете да ги злоупотребувате и да ги труете младите со вашите лаги и манипулации. Времето на режимот помина, но за жал вие се уште не можете да се ослободите од канџите на вашиот идол Груевски и да видите дека денеска по само 2,5 годишното владеење на СДСМ се живее во слободна и стабилна држава со високи демократски вредности, отворени институции, повисок животен стандард на сите граѓани.

Наместо враќање на мрачното минато на државата со ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните веќе чекорат со СДСМ по правиот пат за нив и за државата.

ВМРО-ДПМНЕ е веќе завршена приказна. Со СДСМ приказната само што започна, се пишува со видливи успеси и гаранции за економски напредок и гарантирана стабилна и безбедна иднина.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 200 новозаболени во државата

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 2…

Авг 08, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа во Македонија, од направените 1828 тестирања, регистрирани се 200 нови лица позитивни на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струм...

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...